Ona ait değil iddiası: Erdoğan'ın Lozan mesajındaki şifre ne?

Ona ait değil iddiası: Erdoğan'ın Lozan mesajındaki şifre ne?

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayınlanan Lozan mesajında yer alan ifadeler, "Erdoğan Lozan'a bakışını mı değiştirdi?" sorusunu akıllara getirdi.

Yurt Haber Merkezi

Geçtiğimiz akşam saatlerinde Arap basınında "Recep Tayyip Erdoğan öldü" başlıklı haberler yer almaya başlamış, sosyal medyada Arap kullanıcıların paylaştığı ve İngiliz basın kuruluşu BBC'ye atfedilen haberlerde "Erdoğan kalp krizi geçirdi iddiaları" yer almaya başlamıştı.

BBC Arapça'da yer aldığı iddia edilen haberlerin çıkış kaynağı bilinmemekle beraber, gerçeği yansıtmadıkları ortaya çıkmıştı. Yaşanan sansasyonun ardından Günboyu gazetesi yazarı Balamir Göktuğ'un köşesinde paylaştığı kulis bilgileri, akıllarda oluşan soru işaretlerini perçinlemişti. Göktuğ, "Erdoğan nerede?" başlıklı bir yazı kaleme alarak, Erdoğan'ın son günlerde kamuoyu önünde görünmemesinin başkent kulislerinde bazı sorulara neden olduğunu dile getirmişti.

SOSYAL MEDYA HESAPLARINI BAŞKASI MI KULLANIYOR?

Tartışmalar sürerken dün Erdoğan, kişisel Twitter hesabı üzerinden İngiltere'de Muhafazakâr Parti'nin başına geçen ve ülkenin 77. başbakanı olacak Boris Johnson'ı tebrik etmişti. Sosyal medya kullanıcıları arasında hesabı Erdoğan'ın kullanmadığı iddiaları yer alırken, bugün Erdoğan'dan bir açıklama daha geldi. Erdoğan'ın mesajında "Milli Mücadele, ülkemizin bağımsızlık belgesi olan Lozan Antlaşmasıyla taçlanmıştır" ifadelerinin yer alması akıllarda soru işaretleri oluşturdu. 

Çünkü Erdoğan’ın 2016’da düzenlediği muhtarlar toplantısı esnasındaki 'Lozan' açıklaması çok konuşulmuştu. Erdoğan "Tarihte bize ne yaptılar. 1920'de bize Sevr'i gösterdiler, 1923'te Lozan'a bizi razı ettiler. Birileri de Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştı. Her şey ortada" demişti.

'ZAFER DİYE YUTTURMAYA ÇALIŞIYORLAR' DEMİŞTİ

Erdoğan, çok tartışılan sözlerini şöyle sürdürmüştü: 

İşte şu an Ege'yi görüyorsunuz değil mi? Bağırsan sesinin duyulacağı adaları biz Lozan'da verdik. Zafer bu mu? Oralar bizimdi. Oralarda bizim camilerimiz, mabetlerimiz var ama şu anda hala Ege'de kıta sahanlığı ne olacak, havada, denizde ne olacak bunları konuşuyoruz, hala bunun mücadelesini veriyoruz. Niye? İşte o anlaşmada masaya oturanlar sebebiyle. O masaya oturanlar, o anlaşmanın hakkını vermediler. Veremedikleri için şimdi onun sıkıntısını biz yaşıyoruz.