ÖZEL | Boğa güreşinden sonra, eşek sırtında futbol oynadılar

ÖZEL | Boğa güreşinden sonra, eşek sırtında futbol oynadılar

Antalya Kumluca Belediyesi'nin düzenlediği ve Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu’nun başvurusu üzerine önce iptal edilen, ardından belediyenin itirazı sonrası izin verilen boğa güreşi etkinliği gerçekleştirildi.

Aliseydi KARAGÖZ / ANTALYA

Yayla şenliklerinde Boğa güreşlerinin yanı sıra eşek sırtında futbol maçı da yapıldı. Oyuncuların eşekten inmeden paslaşarak topu kaleye atmasını içeren maç, görenleri hayrete düşürdü.

Hayvan hakları ve çevre hakları savunucusu, Antalya-Isparta-Burdur-Denizli-Kaş Platformu sözcüsü Hediye Gündüz “Kumluca Belediyesi 5199 sayılı Hayvan Hakları Koruma Kanunu maddesi uyarınca “Hayvanları başka bir canlı hayvanla dövüştürmek yasaktır” maddesini çiğneyerek suç işlenmiştir" dedi.

İNSANLIK SUÇUDUR!
Boğa güreşlerinin yanı sıra, 50 derecelik Antalya güneşi altında insanları eşeklerin üzerine bindirip, futbol maçı düzenlemek bir insanlık suçudur diyen Gündüz “ Hayvanlar üzerinden, hayvanlara eziyet eden eğlence anlayışıyla orta çağ zihniyetini tekrar sahneye koymuştur. Kumluca Belediyesi hayvanların öldürüldüğü arena anlayışını adeta tekrar sahneye koymuştur. Orta çağdaki sığ, bilgiden ve hak anlayışından yoksun bir eğlence anlayışını bu yüzyılda tekrar sahneye koymak ayrıca insanlık suçudur” dedi.

Seyirciler arasında çocukların, kadınların gözleri önünde gerçekleştirilen boğa güreşleri ve eşek sırtında futbol oynanmasının asla kabul edilemez olduğunu ifade eden Hediye Gündüz YURT'a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Antalya Kumluca Belediyesi 3. Karagöl Yayla Şenlikleri kapsamında Türkiye Hayvan hakları savunucularının yıllardır elde ettiği bütün kazanımları yerle bir etmiştir.

Boğa güreşi yaptırarak 5199 sayılı Hayvan Hakları Koruma Kanunu maddesi uyarınca “Hayvanları başka bir canlı hayvanla dövüştürmek yasaktır” maddesini çiğneyerek, boğaları birbiriyle dövüştürmüş ve suç işlemiştir.

AHLAKİ ÇÖKÜŞE ZEMİN HAZIRLANMIŞTIR..

Dövüştürülen boğalar birbirine zarar vermiş, canları yanmış, birbirlerine acı çektirmiştir. Belediye acı içinde birbiriyle kavga eden boğaları topluma seyrettirmiş ve toplumu diğer canlıların acılarına karşı duyarsızlaştırmış, empati yoksunu haline getirerek ahlaki çöküşe zemin hazırlamıştır. Bu da ayrıca toplumsal belleğe girecek bir başka insanlık suçudur.

Eşekleri, 50 derecelik Antalya güneşi altında, insanları üzerine bindirerek, insanlara futbol oynatarak, eşeklere, hayvanlara eziyet etmiştir. Belediyeler bir kamu kuruluşudur, bir kamu kurumu, halktan aldığı yetkiyle hayvanlara eziyet edemez! Bu bir suçtur. Kamu kurumu, gücünü, güçsüz ve kendini insanlara karşı savunamayacak durumda olan hayvanlar üzerinde kullanıp, tahakküm kurup, ona eziyet edemez. Bu ahlaken bir çöküştür.

ORTA ÇAĞ ZİHNİYETİDİR...

Bir kamu kurumu olan belediye, bir devlet kurumu eliyle, festival adı altında hayvana eziyeti, yaptığı bu uygulamayla meşrulaştırmıştır. Bu hem kamu ahlakına sığmaz, hem de asla etik değildir. Devlet aklı, kamu ahlakını geliştirici ve tesis edici olması gerekirken eziyet eden bir forma sokmuştur. Bu anlayış orta çağ zihniyetidir ve orta çağ zihniyetini hortlatmadır.

Hayvanlar üzerinden, hayvanlara eziyet eden eğlence anlayışıyla orta çağ zihniyetini tekrar sahneye koymuştur. Kumluca Belediyesi hayvanların öldürüldüğü arena anlayışını adeta tekrar sahneye koymuştur. Orta çağdaki sığ, bilgiden ve hak anlayışından yoksun bir eğlence anlayışını bu yüzyılda tekrar sahneye koymak ayrıca insanlık suçudur.

ÇOCUKLARIN GÖZLERİ ÖNÜNDE ŞİDDET...

Orta çağda seyirlik eğlence anlayışını yeniden hortlatarak, hayvan haklarına saygılı insanları da aşağılamıştır. İnsanlığın, hayvan haklarıyla ilgili elde ettiği tüm kazanımlara adeta hakaret edercesine, hayvan haklarını çiğneyerek, bunu da insanlara seyrettirerek, tüm insanlığı da aşağılamıştır.

Seyirciler arasında çocukların, kadınların vb toplum şiddetine açık olan kitlelerin var olması da ayrıca bir başka handikaptır. Bilim, hayvanlara eziyet edenlerin, çocuk ve kadınlara çok daha kolay eziyet eder duruma geldiğini ortaya koymuştur. Toplumsal olarak halen koruma mücadelesi verdiğimiz kadın ve çocukları, şiddete açık hale getirecek bu kötü örneği ayrıca kınıyoruz.

BU SUÇ ASLA TEMİZLENMEZ..

Bunun köpek dövüşünden farkı yoktur. Kumluca Belediyesi seçilir seçilmez hayvan hakları ile ilgili bu kadar büyük suçlar işlemesi asla normal değildir. Bu suç CHP'li bir belediyeden asla temizlenmez. Kumluca’da hayvan haklarıyla ilgili yeterli bilgisi olmayan halk çoğunluğu olmayabilir ancak; dünya ve Türkiye’de bu konuda ömürlerini harcayan insanların tüm kazanımları üzerine tüy dikecek bir ahlaki çöküşü yine şiddetle kınıyoruz. Ayrıca yeni seçilen bir belediyenin göreve gelir gelmez ilk olarak en savunmasız canlıların hakları olan hayvan haklarına saldırmasını da zayıflara saldırmak tipik zalimlik davranışıdır, ayrıca kınıyoruz. Bizler hayvan hakları ve çevre hakları savunucuları olarak Kumluca Belediyesini şiddetle kınıyor ve bu suça karşı tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz.

NE OLMUŞTU ?
Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu, Kumluca Belediyesi'nin gerçekleştireceği boğa güreşlerinin “5199 sayılı Hayvan Haklarını Koruma Kanunu maddesi uyarınca ‘Hayvanları başka bir canlı hayvanla dövüştürmek yasaktır. Folklorik amaca yönelik, şiddet içermeyen geleneksel gösteriler, bakanlığın uygun görüşü alınarak il hayvanları koruma kurullarından izin alınmak suretiyle düzenlenebilir” kapsamında suç teşkil eden bir faaliyet içerdiğini belirterek, İl Hayvan Hakları Koruma Kurulu’na şikayette bulunmuştu.

Şikayeti değerlendiren İl Hayvan Hakları Kurulu, boğa güreşleri için verilen izni iptal etmişti. Kumluca Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Köleoğlu, iptal kararının ardından boğa güreşlerinin yapılabilmesi için Antalya Valiliği’ne yeniden başvuru yaptı. 

Başvurunun ardından İl Hayvan Hakları Koruma Kurulu, boğa güreşleri izninin iptaline ilişkin kararını iptal ederek, boğa güreşlerinin yapılmasına izin verdi. 

İl Hayvan Hakları Koruma Kurulu güreşlerin yeniden yapılmasına ilişkin kararında, “Boğaların uzak illerden getirilmiş, duyuruların yerel basın ve billboardlarda ilan edilmiş olması, bölgede konser ve panayır havasının oluşmasından dolayı bir zararın oluşmaması için boğa güreşlerine izin verilmiştir” ifadelerine yer verdi.