ÖZEL | Kartal'da uyuşturucu ve bağımlılıklara karşı buluşma

ÖZEL | Kartal'da uyuşturucu ve bağımlılıklara karşı buluşma

Kartallılar, TKP Kartal İlçe Örgütü'nün çağrısıyla Uyuşturucu ve Bağımlılıklarla Mücadele Buluşması'nda bir araya geldi.

Tolga Kaan Ateşli

Kartallılar, Türkiye Komüist Partisi (TKP) Kartal İlçe Örgütü'nün çağrısıyla, 'Uyuşturucu ve bağımlılıklarla mücadele buluşması'nda bir araya geldi. 5 Ekim akşam saatlerinde kermes alanında gerçekleştirilen etkinliğe Kartal mahalle çalışmaları ve Türkiye Komünist Gençliği ile beraber TKP gönüllüleri ve dostları da katılım gösterdi. 

Açılış konuşmasıyla başlayan etkinliğin ardından söz alan hekim Filiz Özdemir, uyuşturucu ile mücadeleye dair bir konuşma yaptı. Konuşmasında, tarihsel olarak uyuşturucu başlığının ne zaman emekçi kitleler için yakıcı bir hal aldığına dair anlatı yapan Özdemir, kimya sanayisinin gelişmesiyle maddelerin çeşitlenmesi, en kaba haliyle afyonun ilaç olarak kullanılması ve sonrasında yasaklanmasının nedenlerine dair de katılanları bilgilendirdi. 

Uyuşturucu sorununun bireysel algılanmasının emekçileri yanlış yönlendireceğine değinen Özdemir, 'kişisel irade zayıflığı' gibi vurguların hatalı olduğunu, bağımlılık başlığının toplumsal bir sorun olarak ele alınması gerektiğine vurgu yaptı. Madde kullanımının özellikle emekçi kitleler arasında oldukça yaygınlaştığına dikkat çeken Özdemir, şunları söyledi: 

'HEP BİRLİKTE ÜRETECEĞİZ'
"Bu düzen var oldukça bu sorun önlenemez, geçici çözümlerle mücadele edilemez. Birincisi emekçi sınıfların düzene bağlanmasındaki en önemli enstrumanlardan biri, 2'incisi, sermaye sınıfını uyuşturucu ticareti üzerinden çok büyük karlar elde ediyor.2016 verilerine göre dünyanın yıllık 1.3 trilyon dolarlık ticaret hacmi var.2018 yılına göre de dünya ticaret hacmi 80 trilyon dolar. Sizce patronlar bu kârdan vazgeçer mi? Vazgeçmeyeceklerini tahmin etmek zor değil. Dolayısıyla ikirciksiz bir şekilde önce bu düzen kurtulacağız, yerine insanca yaşayacağımız eşitlikçi bir düzen kuracağız. Bunun için birbirimize güveneceğiz. Hep birlikte üreteceğiz. Ürettiğimiz her şeyde topluma bir katkımız olduğunu bileceğiz.  İnsanlık için daha iyisini, daha ilerisini yapmaya çalışmak, çabalamak bizi  yaşama bağlayacak. Spor yapmak kültürümüzün bir parçası olacak.  Eğitim laik,bilimsel,parasız olacak. Toplumsal ve önleyici sağlık hizmetleri alacağız. Tabi ki parasız olacak. Madde bağımlılığı sürmekte olanlar için yeterli ve kavrayıcı rehabilasyon programları uygulayacağız. Mutlaka çözüm bulacağız."

EMEKÇİLERİN DÜZENİNİ KURMAK İÇİN
Özdemir'in konuşmasının ardından TKP Kartal İlçe Örgütü adına söz alan Selahattin Kural ise sermaye düzeninin insanlığa bir umut vaadedemeyeceğine dikkat çekerek, "Sermaye düzeninin insanlığa umut olarak sunabileceği hiçbir şey kalmamıştır. İşsizlik, hayat pahalılığı, geleceksizlik gibi konuların yanı sıra, deprem gibi önemli bir konuyu insanların korkularından faydalanarak fırsata çevirdiler. Emlak piyasasını birkaç günde emekçilerin cebini saldırdılar. Sermaye düzeni ikiyüzlüdür. Deprem öncesinde ve sonrasında ancak örgütlü olarak kurtulabiliriz. Düzen ağır bir kriz yaşıyor. Çürüme hızla artarken aynı hızla içindeki insanları çürütüyor. uyuşturucu ve bütün bağımlılıklar emekçilere acılarını dindirmesi için sunuluyor yönlendiriliyor. Buna direnelim. Bizi bu duruma iten düzeni değiştirmek için mücadele edelim. Bu düzeni iyileştirmek için değil, biraz nefes almak için değil, emekçilerin başına bu kirliliği üreten düzeni değiştirip yenisini, emekçilerin düzenini kurmak için mücadele edelim" ifadelerini kullandı.

"Yaşadığımız her alanda saldırı var" diyen Kural, "TKP emekçilerin, gençlerin, öğrencilerin bu saldırıyı göğüslemesini, güçlenmesini, sermaye düzenin değişmesi için mücadeleyi yükseltecek. Emekçilerin her yerde örgütlü olmasını sağlamak için, bu düzeni değiştirmek için 'Biz Hazırız' diyor. Gelin birlikte 19 Ekim'de İzmir'de hep birlikte biz hazırız diyelim" dedi. 

ÇÖZÜM SÖMÜRÜ OLMAYAN BİR DÜZENDE
Türkiye Komünist Gençliği adına söz alan Berk Duman, gençliği uyuşturucu ve bağımlılıklarla mücadele etmeye, birlikte ve örgütlü mücadele etmeye çağırdı. Konuşmasına "Dostlar öncellikle 'uyuşturucu bağımlılığına karşı boyun eğmiyoruz' etkinliğimize hoşgeldiniz.Sizleri Türkiye Komünist Gençliği ve Solcu Liseliler adına selamlıyorum" ifadeleriyle başlayan Duman, "Çağımızın en önemli sorunlarından olan bağımlılık, uyuşturucu madde ile kendini başka bir seviyeye taşıyor.Ülkemiz de uyuşturucu kullanma oranının son senelerde hızla artması ve uyuşturucu yaşının dokuzlara-onlara kadar inmesi bu sorunun ne denli ciddi olduğunun bir delili olarak yüzümüze çarpıyor.Türkiye'de peynir--ekmek gibi kullanılan bu madde son on yılda iki bin dört yüz insanın hayatını sonlandırdı.Peki gerçekten nedir bu uyuşturucu amacı nedir? Cevabı kapitalizm denen düzenin içinde yatıyor.Kapitalizm sıra arkdaşlarımızı,kardeşlerimizi,bizleri kısacası gençlerimizi uyuşturmaya,düzenin içinde savrulup gitmeye sorgulamaktan aciz bırakmayı hedefliyor.Bu maddeyi bizim üzerimizde kullanıyor ki ne zaman kendimizi boşlukta hissetsek veyahut yalnız hissetsek sarılcağımız bir şey olduğunu beynimizi uyuştururarak sorunlarımızı çözebilceğimizi düşünmemizi istiyor. Bizler biliyoruz ki sorunlarımızın çözümü bize bu sorunları dayatan ve çözüm olarak beynimizi uyuşturan bu çürümüş düzen değil,tam tersine çözüm bizi uyuşturmayan bizi sömürmeyen ve bizi öldürmeyen bir düzende yatıyor" dedi.

"Bizler ne bu düzene ne de bu düzenin bize dayattıklarına karşı 'boyun eğmiyoruz'.Ve bizler okullarımızda serbestçe dolaşan görmezden gelinen uyuşturucu maddeye göz yummayacağız.TKG ve Solcu Liselier okullarımızda 'Buradayız' diyor ve mücadele bayrağını her geçen gün yükseltiyor" diyen Duman,"Dostlarımızı gençleri zehirleyen bu düzene karşı mücadele etmeye TKP saflarına çağrıyorum" dedi. 

Bağımlılıkla mücadele konulu resim ve afiş sergisinin de açıldığı etkinlik, yerel sanatçıların sahne almasıyla son buldu.