ÖZEL | Özlem Çerçioğlu 'yetki' istedi: Aydın'ı koruyacağız

ÖZEL | Özlem Çerçioğlu 'yetki' istedi: Aydın'ı koruyacağız

Aydın'ın gaz salınımı sorunuyla ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, YURT aracılığıyla yetkililere çağrı yaptı ve "Bize yetki verildiği takdirde hemen gerekli çalışmalara başlarız" dedi...

Ergün Poyraz

Türkiye jeotermal kaynaklarda dünya yedincisi. Türkiye'nin jeotermaldeki gözdesi ise Aydın. Sıkı bir planlamayla bir hayli ekonomik bir kaynak haline geliyor ama altını çizmek gerekir; sıkı bir planlamayla... Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ise Aydın'ın üzerinde oturduğu bu hazineyi, şehrin sorunlarını ve yapılması gerekenleri YURT'a değerlendirdi.

Jeotermal enerji konusunda Aydın'ın bu birinciliğinin çok önemli olduğunu belirten Çerçioğlu, "Jeotermal kaynakları dünyanın her ülkesinde tercih sebebidir ve kullanılmaktadır. Zira çevreci ve iyi planlandığında daha ekonomiktir" ifadelerini kullandı. Ancak en önemli konunun, gaz salımı ölçümlerinin iyi yapılıp yapılmaması olduğunun altını çizen Çerçioğlu, "Bu konuda Avrupa’ya baktığımızda çok ciddi sıkı bir kontrol yapıldığını görüyoruz. Halkın sağlığına her hangi bir şekilde zararlı bir gaz salımı olmadığı gibi sürekli de kontrol söz konusudur" diye konuştu.

SORUNLAR CİDDİ VE ORTADA
Aydın'a gelindiğinde ise kontrolsüz bir durumun karşımıza çıktığını belirten CHP'li Çerçioğlu, "Bu zamana kadar gaz salınımı ile ilgili her hangi bir resmi bir ölçüm ne yazık ki yayınlanmamıştır. Yine teknik olarak atık suyun bertarafı ve reenjeksiyonun da doğru yapılmaması ayrı bir eksiklik olarak karşımızda durmaktadır. Burada da karşımıza hem verimlilik hem çevre kirlenmesi sorunu çıkmaktadır. Yani sorunlar ciddi ve ortadadır" ifadelerini kullandı.

Aydın'ın ovalarının çok verimli olduğunu bir kez daha hatırlatan ve buraların incir ve zeytin konusunda lider pozisyonda olduğunun altını çizen Özlem Çerçioğlu, "Bugün Aydın'da vatandaşların çok ciddi sıkıntıları var. İnsanlar özellikle sabah saatlerinde, 'çürük bir yumurta kokusuyla' karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu da sizin neredeyse nefes almanızı zorlaştırır" dedi. İncirliova ve Germencik bölgesinde bu durumun daha yoğun bir şekilde yaşandığını aktaran Çerçioğlu, "Buradan yola çıkarak söyleyebiliriz ki, aslında Aydın bir jeotermal cenneti (!) Ama o cennetteki sorunların çözülmemesi bize ‘çevre cehennemi’ yaşatır hale gelmiştir" şeklinde konuştu.

'BU KONUDA ÇARESİZİZ'
"Türkiye’nin jeotermalde ilk sıradaki ili Aydın’da jeotermalin çok ciddi sıkıntı halini alması kabul edilebilir bir durum değildir" ifadelerini kullanan Çerçioğlu, "Aydın'da bu ölçümlerin biran önce kamuoyuyla paylaşılması gerekmektedir. Bizim belediye olarak maalesef bu konuda herhangi bir yetkimiz yok. Çaresiziz. Oysa belediyelerin de bu ölçümlerde mutlaka yetkili olması gereklidir. Yerel yönetimler sandıkta halka hesap verdiği için bu ölçüm ve çalışmalar da da daha titiz olmak mecburiyeti vardır. Böylece bu alandaki sıkıntılar da daha hızlı ortadan kalkacaktır. Biz elimizi taşın altına koymaya her zamanki gibi hazırız" dedi.

YETKİ VERİN!
Ülkenin çok ciddi bir enerji ihtiyacının bulunduğuna ama bu durumun çevrenin korunması gerçeğinin önüne geçemeyeceğine vurgu yapan Çerçioğlu, "Bizim görevimiz; gelecek nesillere sağlıklı bir çevre de bırakmaktır. Ve halkımızın yaşadığı nefes alamayacak durumdaki koku sorununu da gidermektir" ifadelerini kullandı.

CHP'li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Çerçioğlu, "Bize yetki verildiği takdirde hemen gerekli çalışmalara başlarız" sözleriyle de kendilerine yetki verilmesi çağrısını yineledi.