ÖZEL | Patron şaşırdı: Lenin'den alıntı, Komünist Nâzım'dan şiir

ÖZEL | Patron şaşırdı: Lenin'den alıntı, Komünist Nâzım'dan şiir

Mart ayında yayınlanan "Türkiye'nin en zenginleri" listesinde birinci sırayı tutan Rönesans Holding patronu Erman Ilıcak'ın, Lenin'den alıntı yapıp, Nâzım şiiri kullandığı ortaya çıktı.

Tolga Kaan Ateşli

AKP'ye yakınlığıyla bilinen, Ocak ayında şirketine ait iş yerlerinde yaşanan skandallarla adını sıkça duyuran Rönesans Holding'in işçi düşmanı patronu Erman Ilıcak, Rönesans Holding adına yayınladığı mesajda, Bolşevik devrimi ve beraberinde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin ve Rusya işçi sınıfının önderi V.I.Lenin'den alıntıda bulunarak, komünist şairimiz Nâzım Hikmet'in "Yürümek" adlı şiirini kullandı. 

HİÇ ŞAŞMIYOR: AYNI GEMİDEYİZ
Yayınladığı mesajda, şirketlerinin bir dünya devine dönüştüğünü öne süren Ilıcak, "Bugün, dünyanın birçok yerinde; bilgiyle, gözyaşıyla, terle, kanla, sıkıntılarla dolu günler ve uykusuz geceler boyunca çalışarak yazdığımız hikâyemiz konuşuluyor" ifadeleriyle, şirketlerine bağlı inşaatlarda 'solucanlı yemek' yedirdikleri emekçilerle aynı gemide olduklarına atıfta bulundu. 

Aldığı ihaleler ve emekçilerin emeği üzerinden servetine servet katan Ilıcak, "Kültürümüzde bütün masallar; az gittik uz gittik, dere tepe düz gittik, bir arpa boyu yol kat ettik diye başlar; evet biz de 23 yıl boyu hiç durmadan ilerledik ama hala önümüzde çok ama çok uzun bir yol var. Eminim bizleri tanıyan birçoğunuz “Bu yol nerede bitecek?” merak ediyorsunuzdur" diyerek, çok yol katettiklerini, daha da büyüdüklerini dile getirdi.

İŞÇİ SINIFI ÖNDERİ LENİN'DEN ALINTI
Bolşevik devriminin öncüsü ve dünyanın bütün uluslarından emekçi sınıflara kılavuz olma niteliğini taşıyan V.I.Lenin'den alıntı yapan Erman Ilıcak şu ifadeleri kullandı:

V.I. Lenin; “Bahar bütün çiçekler açtığında güzeldir.” demiş. Bizler için de bu yol; çalıştığımız ülkelerdeki çocuklar, beraber çalıştığımız arkadaşlarımızın çocukları, dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki çocukların sahip olduğu imkanlara sahip olduğunda, yani bütün çiçekler açtığında sona yaklaşacaktır.

Türkiye'de sermaye düzeninin hemen her unsurunun, pisliklerini örtmek adına kullanmaya yeltendiği komünist şairlerimizden Nâzım Hikmet'i daha önce de sermaye sahibi birçok isim, kişisel ya da kurumsal propagandalarına araç haline getirmeye çalışmış, ancak başarılı olamamıştı. 

NÂZIM HİKMET'E DE BULAŞTI
Ilıcak, yayınladığı mesajı komünist şair Nâzım Hikmet'in, "Yürümek; yürümeyenleri arkanda boş sokaklar gibi bırakarak, havaları boydan boya yarıp ikiye bir mavzer gözü gibi karanlığın gözüne bakarak yürümek!.." dizelerini içeren şiiriyle bitirdi. 

Fransız Komünist Partisi kurucularından Paul Vaillant Lenin'i şöyle anlatıyor: 

Lenin bir işçi gibi düşünebilen bir aydındı. Konuşurken boş cümleler ve anlamsız sözler kullanmazdı. Yaşayan ve soluk alan, dünyayı zihninde bir bütün olarak kavramış olan bu adam, bilinçli hayatının sonuna kadar, bir Çinli kuli ya da bir zenci hamal gibi duyabilme ve düşünebilme yeteneğini korudu. Onun için bir Leningrad metal işçisi , bir Paris tekstil işçisi ya da bir Virginia madencisi açık bir şekilde nasıl anlaşılırsa, ezilmiş bir Annamit ya da Hindu da o kadar anlaşılabilirdi…

ERMAN ILICAK KİMDİR? 
Asgari ücretin açlık sınırının altında olduğu Türkiye'de, Mart ayında açıklanan en zenginler listesinde, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak 3,8 milyar dolarlık servetiyle listenin ilk sırasında yer aldı. Ilıcak, binlerce işçinin çalıştığı inşaatta işçilere verdiği kurtlu yemekle gündem olmuştu.

İstanbul Başakşehir’de Rönesans Holding tarafından yapılan İkitelli Şehir Hastanesi’nde 21 Ocak tarihinde yaklaşık bin işçi yemekhanede çıkan kurtlu yemeklere, kötü barınma koşullarına karşı iş bırakmıştı. Ilıcak, AKP döneminde aldığı ihalelerle servetini iki yılda ikiye katladı.