ÖZEL | Patrondan kadın çalışana taciz

ÖZEL | Patrondan kadın çalışana taciz

İstanbul Şişli'de bir pastanede çalışan işçi, patronu tarafından tacize uğradığını iddia edince sosyal medya ayağa kalktı.

Ökkeş Taşkın

Nişantaşı'nda bulunan bir pastanenin sahibi tarafından, 19 yaşındaki pastane çalışanı Yasemin S.’ye cinsel tacizde bulunulduğu iddia edildi.

Yaklaşık olarak 5 ay önce çalışmaya başladığı iş yerinde, patronu tarafından cinsel tacize uğrayan Yasemin S, yaşadıklarını anlattı, ''15 Temmuz günü bana marketten alkol almaya gönderdi. Daha sonradan o alkollerin hepsini açıp bana verdi, yukarı çıkarsın dedi. Bir anda boynumdan kavrayıp beni tutup kendisine çekti. Lütfen diyor, bir defa diyor. Başka hiçbir zaman olmayacak, başka kimsenin haberi olmayacak'' ifadeleriyle anlattı.

O an hiç bir tepki vermediğini ve koşarak dışarı çıktığını dile getiren Yasemin S, “Çünkü o an tepki verseydim kamera kayıtları silinecekti ve kendini kurtarmak için elinden geleni yapacaktı. İşten çıktım ve direk polisi arayıp şikayetçi olduğumu söyledim. Polisler gelip olay yerinde bizi dinlediler ve inatla yukarıya depoya ben malzeme almak için çıktım bir şey yapmadım diye kendini savunmaya devam etti'' şeklinde ifade etti.

Polis işyerine geldiğinde güvenlik kamerası kayıtlarına el koymak istedi fakat kayıtlar silinmişti. Gözaltına alınan şahıs çıkarıldığı mahkemece serbest bırakıldı.

TÜRKİYE'DE ADALET VARSA BUNUN ÜZERİNE DÜŞÜLSÜN
Yasemin S.'nin babası, şahsın mahkeme tarafından serbest bırakılmasına isyan etti. Öfkeli baba şu ifadeleri kullandı:

Şok oldum. İnanamadım zaten. Eğer Türkiye'de yargı varsa, adalet varsa bunun üstüne gerekli mercilerin düşmesini istiyorum!

SOSYAL MEDYADA TEPKİ YAĞDI
Sosyal medyada aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu yurttaşlar olaya tepki gösterdi.
 
TV programcısı Armağan Çağlayan da sosyal medya hesabı üzerinden "Yeter artık yahu! Yeter!" diyerek tepkisini dile getirdi.

KADIN ÖRGÜTLERİNDEN ÇAĞRI
Mor Dayanışma Sözcüsü Gamze Özkök yaptığı açıklamada; "Tacizin üzeri kapatılmaya çalışılıyor. Tacizin üzerinin kapatılmasını istemiyoruz. Kadınlar olarak Yasemin’in yanında olacağız. Kamera kayıtlarının silinmesi ve her türlü tehditle tacizin üstünün kapatılmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kadın örgütleri, 29 Temmuz saat 19:00’da yaşanan tacizi protesto etmek amacıyla 'Tacize Ses Çıkar' sloganıyla çağrıda bulundu.