PKK'nın Suriye bağlantısı YAŞ kararları hakkında ne düşünüyor?

PKK'nın Suriye bağlantısı YAŞ kararları hakkında ne düşünüyor?

SDG yetkilisi, 1 Ağustos’ta gerçekleştirilen YAŞ kararları hakkında dikkat çeken ifadelerde bulundu.

Al Monitor’den Amberin Zaman’a konuşan PYD'nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) yetkilisi, Suriye’de YPG’ye ve Doğu operasyon isteyen komutanların Yüksek Askeri Şura’da (YAŞ) emekli edildiğini ifade etti.

Amberin Zaman, Al Monitor’de dün yayımlanan yazısında, Suriye’nin kuzeyinde; ABD, Türkiye ve Kürt yönetimi arasında yapılması planlanan güvenli bölge üzerine PYD öncülüğünde kurulan SDG yetkililerinin görüşlerine yer verdi.

Al Monitor’e konuşan SDG komutanı Mazlum Kobane, ABD’nin başlattığı güvenli bölge müzakerelerinin henüz kesinleşmiş çizgilerinin ortaya çıkmadığını belirtti. Gazeteye konuşan bir diğer SDG yetkilisi ise “Türkiye’nin bize karşı temel düşmanlığının değiştiğine dair bir belirti yok” ifadelerini kullandı. Adını vermek istemeyen SDG yetkilisi, ABD’nin bölgedeki Kürtlerin arkasında olduğunu, bu desteğin Türkiye’nin olası saldırısının karşısında durmasında kritik bir rol oynadığını ve ABD’nin SDG adına Ankara ile müzakerelerde bulunduğunu belirtti.

'DOĞU AKDENİZ’E VE SURİYE’DE YPG’YE OPERASYON İSTEYEN KOMUTANLAR EMEKLİ EDİLDİ'
Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyinde YPG varlığını kabul edebileceğini söyleyen SDG yetkilisi, 1 Ağustos’ta gerçekleştirilen YAŞ kararları hakkında dikkat çeken ifadelerde bulundu.

Al Monitor’e konuşan SDG yetkilisi, Suriye’de YPG’ye ve Doğu Akdeniz’e operasyon düzenlenmesini isteyen komutanların, YAŞ’ta erken emekliliğe zorlandığını belirtti.

Amberin Zaman'ın yazısında yer alan ilgili bölüm