Şaban Dişli'den FETÖ'nün derneğine bağış

Şaban Dişli'den FETÖ'nün derneğine bağış

AKP kurucu üyesi ve eski milletvekili Şaban Dişli'nin FETÖ'nün Kimse Yok mu Derneği'ne 10 bin TL bağışta bulunduğu ortaya çıktı.

AKP'nin kurucu üyesi, eski milletvekili ve halen Türkiye'nin Hollanda Büyükelçisi olan Şaban Dişli 27 Ekim 2011 tarihinde FETÖ'nün Kimse Yok mu Derneği'ne 10 bin TL bağışta bulunmuş. FETÖ ile irtibatı nedeniyle kapatılan Kimse Yok mu Derneği'ne yapılan bağışlar nedeniyle yüzlerce kişiye dava açıldığı biliniyor.

Sözcü'de yer alan habere göre, Şaban Dişli'nin bağış kaydı, FETÖ'nün 15 Temmuz kalkışması sırasında dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ı rehin alarak Akıncı Üssü'ne götüren ve "darbeye teşebbüsten" 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan kardeşi eski Tümgeneral Mehmet Dişli hakkında hazırlanan MASAK raporunda yer aldı. 

Mehmet Dişli hakkında MASAK tarafından hazırlanan ve dava dosyasına giren raporda, ilginç bilgiler yer aldı. Raporda, kalkışmanın ertesi günü üzerinde 2 bin 650 dolar ile yakalanan Dişli'nin, darbe girişiminden 1,5 yıl önce Ocak 2015'te 50 bin dolar ve 24 bin 650 Euro'luk  döviz alımı yaptığı, Kasım 2015'te ise 4 bin 300 dolarlık döviz sattığı belirtildi.CEVAP VE DÜZELTME METNİ
17.08.2019 tarihinde resmi yayın sitemiz www.yurtgazetesi.com.tr adresinde yer alan "Şaban Dişli'den FETÖ'nün derneğine bağış" başlıklı haberimiz, kaynağı itibariyle yayın organımıza ait olmadığı için eksik bilgiler içerdiği tespit edilmiştir. Şaban Dişli'nin yapmış olduğu bağışın, 2011 yılında Somalide meydana gelen depremde asıl amacının depremzedelere yardım etmek olduğu, bu konuda ATV ve STV'nin ortak yayını ile "İnsanlık Ölmedi" konulu kampanya'ya Bağlı bulunduğu partili bir çok milletvekili ile Somali'ye yardım amacı güdüldüğü tespit edilmiştir. Haberimizi bu şekilde değiştirerek Türk kamuoyuna arz ediyoruz.
 
​Şaban Dişli Vekili
​Av. Barış Kalkan