Sevilay Yılman'dan sert tepki:  AKP'nin hesap sorma hakkı yok!

Sevilay Yılman'dan sert tepki: AKP'nin hesap sorma hakkı yok!

Sevilay Yılman, bugünkü yazısında Torbalı meselesine değinen Yılman, AKP'nin hesap sormaya hakkı olmadığını ve daha beterini Trabzon ve Bursa belediye başkanlarının yaptığını söyledi.

Sevilay Yılman, bugünkü yazısında Torbalı meselesine değinen Yılman,  AKP'nin hesap sormaya hakkı olmadığını ve daha beterini Trabzon ve Bursa belediye başkanlarının yaptığını söyledi.

Habertürk yazarı Sevilay Yılman'ın konuyla ilgili yazısı şu şekilde:

Hatırlarsanız… 31 Mart seçimlerinden sonra kaleme aldığım bir kulis yazısında… Seçilen belediye başkanlarının zafer sarhoşluğuna kapılıp saçma sapan işlere girişmemeleri konusunda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun çok sıkı tembihlerde bulunduğunu yazmıştım…

Ancak İzmir’in Torbalı Belediye Başkanı Ramazan İsmail Uygur, Kemal Bey’in eş, dost, akraba, hısımlarını başkanları oldukları belediyelerde yanlarına dahi yaklaştırmamaları konusundaki uyarılarını tersten anlamış olsa gerek… Oğlu Efe Uygur’u Torbalı Belediyesi’nin yan şirketlerinden biri olan TORBEL’e Genel Müdür Yardımcısı yaptı.

Söz konusu görevlendirme gündeme düşünce Başkan Uygur oğlunu görevden aldı ama o arada yaptığı açıklama ile de maşallah bütün evlere şenlik getirdi.

Başkan’ın; “TORBEL çok büyük paraların döndüğü bir şirkettir. Çok borcu da olan bu şirketi başka güvenebileceğim kimse olmadığı için oğluma emanet ettim” açıklamasına dair söyleyecek çok söz var ama uzatmayacağım. Zira zaten dün sosyal medyada kendisine söylenecek her şey pek bir güzel söylendi.

Bu kadar laftan sonra herhalde o da artık anlamıştır partisinin Genel Başkanı’nın seçildikten hemen sonra yaptığı; “Eşinizi, dostunuzu, akrabanızı uzak tutun!” tembihinin gerçekte ne manaya geldiğini… Bu olay vesilesi ile sadece Uygur değil, hiçbir CHP’li belediye başkanı benzer bir eylemde bulunmaz diye düşünüyorum. 

Gelelim şimdi madalyonun öbür yüzüne…

Dün Torbalı ile ilgili bu mevzu gündeme düşünce tabii ortalık epeyce bir çalkalandı. 

“Millet İttifakı” taraftarlarının Torbalı Belediye Başkanı’nın bu gayri nizami tavrına en sert ve sekter biçimde tepki göstermeleri elbette ki anlaşılabilir bir durum.

Nihayetinde o seçmenin oyuyla geldiler, o koltuğa oturdular... Yanlışların hesabını sormak da önce o oy veren seçmenin hakkı! 

Ancak bir husustan dolayı karşı tarafın öyle bir hakkı yok! 

Hiç kusura bakmasınlar ama ben Cumhur İttifakı’ndan yana olanların Torbalı’daki meseleye mal bulmuş Mağribî gibi abanmalarını anlaşılabilir bulmuyorum! 

Neden? 

Ee çünkü aynı şeyi hatta daha beterini Trabzon ve Bursa belediye başkanları yaptı. 

Murat Zorluoğlu göreve gelir gelmez Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden olan TRABEL A.Ş’ye kendini müdür olarak… Alinur Aktaş da Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin tüm şirketlerine kendini yönetim kurulu başkanı olarak atadı.

Bu iki garip atama da epeyce gündem oldu sosyal medyada. Ve çok tartışıldı. En az Torbalı Belediye Başkanı’nın yaptığı atama kadar!

Ama buna rağmen her iki başkan da mahcup olup filan kendilerini atadıkları söz konusu şirketlerden istifa etmediler. 

Kıllarını bile kıpırdatmadılar hatta! 

Ee şimdi hal böyleyken, iktidar yakını medyanın ve taraftarlarının CHP’li Torbalı Belediye Başkanı’nın yapmış olduğu bu aymazlık üzerinde çılgınlar gibi tepinmesi biraz ayıp olmuyor mu?