Şırnak'ta iki kardeşi ezen panzer sürücüsü polis yeniden görevde!

Şırnak'ta iki kardeşi ezen panzer sürücüsü polis yeniden görevde!

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 3 Mayıs 2017 tarihinde evlerine giren panzerin altında ezilerek can veren Muhammed ve Furkan Yıldırım kardeşlerin ölümüne neden olan zırhlı araç sürücüsü polis Ö.Y. ve onu görevlendiren amiri M.M. hakkında açılan davanın 8. duruşması Cizre 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 3 Mayıs 2017 tarihinde evlerine giren panzerin altında ezilerek can veren Muhammed ve Furkan Yıldırım kardeşlerin ölümüne neden olan zırhlı araç sürücüsü polis Ö.Y. ve onu görevlendiren amiri M.M. hakkında açılan davanın 8. duruşması Cizre 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Avukatlar, sanık polisleri ‘alt düzeyde tali kusurlu’ gösteren rapora tepki göstererek, “Araç mı cezalandırılacak” diye sordu. Sanık polis Ö.Y.  de, yeniden göreve başladığını söyledi. 

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre duruşmada ilk olarak söz verilen sanık polis Ö.Y. olayda herhangi bir kusurunun bulunmadığını ileri sürdü. Daha sonra konuşan sanık polis M.M. ise, daha önceki ifadelerinde dile getirdiği gibi üst makamlardan aldığı talimatı yerine getirdiğini vurguladı. 

'ARAÇ MI CEZALANDIRILACAK?'

Duruşmada konuşan Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, son hazırlanan rapora işaret ederek, “Araç mı cezalandırılacak” diye sordu. Avukat Rojhat Dilsiz de, sanıkları kamu görevlisi olan davalarda etkili bir soruşturmanın yürütülmediğine dikkat çekti. 

Son olarak söz verilen sanık Polis Ö.Y. verilen talimatın kanunsuz olabileceğini ancak suç teşkil etmediğini kaydetti. Ö.Y. yeniden göreve başladığını aktararak, denetimli serbestliğin kaldırılmasını talep etti. 

Savunmaların ardından duruşmaya ara verildi. Mahkeme, sanık ÖY’nin imza atma yükümlülüğünün kaldırılmasına karar vererek, yeniden rapor talebini reddetti.  Duruşma, 31 Mayıs tarihine ertelendi.

NE OLMUŞTU?

Şırnak'ın Silopi ilçesinde  3 Mayıs 2017'de zırhlı polis panzerinin bir eve çarparak girmesi sonucu, yataklarında uyuyan, 6 ve 7 yaşlarındaki kardeşlerin ölümüne neden oldu. Karşıyaka Mahallesi 715’inci sokakta gece saat 23.50’de meydana gelen olayda, zırhlı polis panzeri belirlenemeyen bir nedenle, Mesut Yıldırım'ın evine çarparak içeri girdi.

Girdiği odanın karşı tarafına kadar giden polis panzeri, duvar ve kolonları yıkarken, içerde yatakta uyuyan 7 yaşındaki Muhammet ve 6 yaşındaki Furkan kardeşlerin ölümlerine neden oldu.