Skandal sansür operasyonu: Milletvekillerinin hesapları bile engellendi

Skandal sansür operasyonu: Milletvekillerinin hesapları bile engellendi

Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği, Jandarma Genel Komutanlığı’nın talebi üzerine arasında Bianet, Gazete Fersude gibi yayın kuruluşlarının internet sitesine erişimin engellenmesine karar verdi.

Somut gerekçe gösterilmeden alınan karar kapsamında HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy’un da Twitter hesabının engellenmesine hükmedildi.
İçişleri Bakanlığı’na bağlı Jandarma Genel Komutanlığı, 16 Temmuz’da Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği’ne başvurarak aralarında Bianet’in de bulunduğu 136 ayrı URL adresi için 5651 sayılı Kanun’un 8/A madesi uyarınca erişimin engellenmesini talep etti. Ankara 3. Sulh ceza hâkimi Hasan Demirtaş, aynı gün talep dilekçesinde bulunan 136 URL adresinin tümüne erişimin engellenmesine karar verdi. 
Erişim engeli getirilen siteler veya sosyal medya hesaplarından bazıları şöyle: bianet.org, gazetefersude.com, etha10.com, osp.org.tr, direnisteyiz26.org, twitter.com/GazeteFersude, twitter.com/OyaErsoy, twitter.com/TaksimGeziParki, twitter.com/GeziSavunmasi, twitter.com/iscihareketiTaksimGeziParki, twitter.com/Grup_YORUMTaksimGeziParki

Siyasi sansür
İnternete ilişkin yasakları yakından takip eden Prof. Dr. Yaman Akdeniz, “8/A maddesi kapsamında hâkimlikler tarafından bugüne kadar reddedilen tek bir talep dahi yok. 8/A tamamen siyasi bir sansür mekanizması olarak kullanılıyor. Wikipedia da bu kapsamda engellendi” dedi.

SİTELERE ERİŞİM ENGELİNE TEPKİ YAĞDI
Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği’nin bianet.org’la birlikte 136 internet sitesi ve sosyal medya hesabı için aldığı erişimin engellenmesi kararına sendikalar ve meslek örgütlerinden tepki geldi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Genel Sekreteri Sibel Güneş, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş, DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) Koordinatörü Barış Altıntaş, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkanı Can Güleryüzlü ayrı ayrı açıklamalarla erişim engeline tepki gösterdi. Açıklamalarda, haber siteleri, gazeteler ve gazeteciler üzerindeki baskı ve sansürün kaldırılması istendi.