'Sonra neden Suriyeliler Türkiye'de diyorlar, işte bu yüzden'

'Sonra neden Suriyeliler Türkiye'de diyorlar, işte bu yüzden'

Yurt Haber Merkezi

Türkiye yaklaşık bir haftadır Suriyelilerin geri gönderileceği iddiası ve İstanbul'da yapılmak istenen Suriyeli eylemini konuşuyor. Bunlar bir yana, Suriyelilerin neden Türkiye'de olduğu konusu bile hala tartışılmaya devam ediyor. 

 Orta Doğu ve Arap dünyası üzerine yaptığı çalışalarla tanınan gazeteci Hasan Sivri, buna dair dikkat çeken bir yorumda bulundu. Sosyal medya hesabından "Suriyeli mültecileri konuşurken, Katar-Suud parasıyla kurulan çoğu cihadçı 2000 silahlı grubun Suriye'nin her tarafını istikrarsızlaştırma rolü oynadığını ve sınırlarımızın kolaylaştırıcı rol oynadığını unutmayalım" diyen Sivri, Suriyeli bir annenin söylediklerini de şöyle aktardı:

"Bir gün sabahın 4'ü kapımız çalındı, çatışma sesleri vardı, koşarak uzaklaştık ve bugün Türkiye'deyiz. Hala o gün ne olduğunu bilmiyorum."

"Savaş 1 milyon işçiyi istihdam eden Halep'e nasıl taşındı" diye soran Hasan Sivri, "Gösterilerden 1.5 yıl sonra 'muhalif safına katılmayan Halep'i cezalandıralım' diyen İhvancı silahlı örgüte görev verildi. Halep sanayi bölgesi yıkıldı, çalındı" ifadelerini kullandı.

Gazeteci Hasan Sivri, "Sonra Suriyeliler neden Türkiye'de diye soruyorlar" sözleriyle yaşananlara tepki gösterdi.