Süleyman Soylu: 'Çok hüzünlüyüm'

Süleyman Soylu: 'Çok hüzünlüyüm'

Nakşibendi şeyhi Muhammed Ziyaeddin'in torunu Seyda Abdülkerim Çevik, medresede uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Bitlis'in Güroymak (Norşin) ilçesinde yaşamış Nakşibendi şeyhi Muhammed Ziyaeddin'in torunu ve 'Bitlis Güroymak (Norşin) Medresesi Başmüderrisi' Seyda Abdülkerim Çevik, medresede uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Bitlis Tatvan Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Çevik'in cenazesi Şeyh Abdurrahmani Taği Kabristanında toprağa verilecek.

Güroymak Cumhuriyet Savcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.

Abdülkerim Çevik'in ölümüyle ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Çok hüzünlüyüm. Bir alimin ölümü, bir alemin ölümüdür. Bitlis Güroymak (Norşin) Medresesi Başmüderrisi Seyda Abdülkerim Çevik Allah'a yürüdü. Allah rahmet eylesin" ifadelerine yer verdi.

ABDÜLKERİM ÇEVİK KİMDİR?

Şeyh Muhammed Diyaeddin'in torunlarından Şeyh Ataullah'ın çocuklarından olan Seyda Abdulkerim Çevik, Bitlis İli Güroymak ilçesinde dünyaya geldi. 6 yaşında başladığı ilk eğitim ile birlikte, Güroymak'ta çeşitli medreselerde eğitimine başladı.

1988 yılından itibaren, Seyda Burhaneddin'in Başmüderrisliğini yaptığı Siirt/ Tillo Medresesinde eğitimine devam etti.

Bitlis İli Güroymak ilçesinde bulunan Norşin medresesinde Başmüderris olan Seyda Abdulkerim Çevik, aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İlahiyat ve Sosyoloji bölümleri mezunuydu.

YURT HABER