‘Tank palet fabrikasını neden satıyoruz?’

‘Tank palet fabrikasını neden satıyoruz?’

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 'Bir tarafta 50 milyon dolar için millî değerimiz Tank Palet Fabrikasını satıyoruz. Diğer tarafta batan İngiliz şirketini kurtarmaya hazırlanıyoruz' dedi.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Ordu Yardımlaşma Kurumu’nun batmak üzere olan İngiliz çelik şirketi British Steel’i satın almaya hazırlanmasını eleştirdi. Çakırözer, 'Bu şirket Brexit nedeniyle malını Avrupa’ya satmakta zorlanan bir şirket. Türkiye bunu satın alırsa bu zorluğu nasıl aşacak? İngiltere’nin Avrupa’ya satamadığı çeliği Türkiye nasıl satacak? Bu alımın arkasında hükûmet var mı? Bir tarafta 50 milyon dolar için milli değerimiz Tank Palet Fabrikasını satıyoruz. Diğer tarafta batan İngiliz şirketini kurtarmaya hazırlanıyoruz. OYAK mensupları, Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu askerlerimiz acaba tanklar başta olmak üzere tüm paletli silah araç ve gereçlerinin onarımının yapıldığı, Fırtına Obüslerinin üretildiği Tank Palet Fabrikası’nın satıştan kurtarılmasını mı ister, yoksa İngiltere’nin batmak üzere olan çelik şirketinin kurtarılmasını mı?' dedi.

OYAK’ın sahibi olduğu Ataer Holding, kısa bir süre önce, 150 yıllık köklü bir geçmişe sahip olsa da iflas sürecine giren British Steel’i satın almak için ilk adımı attı. Çakırözer, Ordu Yardımlaşma Kurumu’nun (OYAK ) ön anlaşmaya vardığı satış ile ilgili belirsizliklere dikkati çekti.

İflas bayrağını çeken bir çelik devinin neden Türk şirketi tarafından kurtarıldığının sorgulanması gerektiğini dile getiren Çakırözer, 'Bu kurtarma operasyonunun riskleri neler? Bu riskler bu şirket tarafından kaldırılabilecek mi? Yani bu şirket Brexit nedeniyle malını Avrupa’ya satmakta zorlanan bir şirket. Türkiye bunu satın alırsa bu zorluğu nasıl aşacak? İngiltere’nin Avrupa’ya satamadığı çeliği Türkiye nasıl satacak? Şirket işçilerini çıkarmak zorunda kaldı, bu adımını arkasında Türk hükûmetinin İngiliz hükûmetine bir jesti mi var' ifadesini kullandı.

ALIMI KAMU BANKALARI MI DESTEKLEYECEK?

Çakırözer, 'Böylesine önemli bir uluslararası ticaret atılımının arkasında hükûmet var mı? Çünkü İngiliz hükûmetinin, bu satışa 300 milyon poundluk bir destek sağlayacağı belirtiliyor. Türk hükûmeti bu alım için buna benzer bir destek paketi hazırlıyor mu? Ataer Holding’in arkasında herhangi bir kamu garantisi var mı? British Steel’in ürünlerinin hükûmetin çok değer verdiği yatırımlardan biri olan İstanbul Havalimanı’nda da kullanılması bu soruyu daha da değerli hale getiriliyor. İngilizlerle bu anlaşma imzalanırsa kamu bankalarının şirketi desteklemesi gündeme gelecek mi?' ifadelerini kullandı. Satış sürecinin tamamlanmadığını, OYAK’ın 2 ay boyunca İngiliz şirketin tüm yapısını inceleyeceğini, satışa bundan sonra karar verileceğini belirten Çakırözer, 'Ancak yine de akla gelen ilk sorunun bu şirketin satın alınması için ne kadar finansman ayrıldığı. Yani OYAK bu şirketi ne kadara satın alacak?' dedi.

İngiltere’nin de bu satışı tartıştığını dile getiren Çakırözer, 'İngiltere, neden hükûmetin British Steel’i değil de bu satışı desteklediğini sorguluyor. Türkiye’de de benzer tartışmayı Sakarya Arifiye’deki Tank Palet Fabrikası için soruyoruz. İngilizler ulusal değerlerinin satılması yerine hükûmet tarafından kurtarılmasını istiyor. Biz de milli değerimiz Tank Palet Fabrikasının satılması yerine ihtiyaç duyulduğu belirtilen 50 milyon doların kamu tarafından karşılanmasını talep ediyoruz. Bir tarafta 50 milyon dolar için millî değerimiz Tank Palet Fabrikasını satıyoruz. Diğer tarafta batan İngiliz şirketini kurtarmaya hazırlanıyoruz. Anlaşmaya ilişkin soruların ve bu çelişkinin açıklığa kavuşması gerekiyor' diye konuştu.