THK'dan Devlet Denetleme Kurulu'na başvuru

THK'dan Devlet Denetleme Kurulu'na başvuru

Önceki yönetimler tarafından 'yolsuzluk' ve 'peşkeş' suçlarının işlendiği tartışmalarıyla gündeme gelen THK, Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'na başvuruda bulundu.

Son günlerde eski yönetimlerin 'yolsuzluk' ve 'peşkeş' tartışmalarıyla gündeme gelen Türk Hava Kurumu (THK) internet sitesinde yaptığı açıklamayla, Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'na başvuruda bulunduklarını açıkladı. 

İşte o açıklama:

Türk Hava Kurumu, Atatürk’ün kurduğu ve Yüce Türk Milletine emanet ettiği önemli bir değerdir.
1925 yılından bu yana milli havacılık sanayisinin, sivil ve askeri havacılık faaliyetlerinin geliştirilmesi, havacılığın genç nesillere sevdirilmesi için çaba harcayan THK, geçmişten gelen derin ve ciddi hukuki ve mali sıkıntıları aşmaya kararlıdır.

Bu çerçevede, THK’nın denetlenmesi, geçmişten günümüze durum tespiti ve geleceğe yönelik yönlendirmelerin yapılması amacıyla Devlet Denetleme Kurulu’na başvuru yapılmıştır.
Bir başka anlatımla THK geçmiş dönemlerde yaşanan olumsuzlukların tüm yönleriyle ortaya çıkarılmasını talep etmiştir.

Cumhurbaşkanlığımıza bağlı Devlet Denetleme Kurulu'nun incelemeleri, geçmişte yaşanan sorunların olumsuz sonuçlarını gidermeye, kurumun yeni bir başlangıç yapmasına fırsat verecektir

Türk Kava Kurumu böylece 94 yıl önceki kurucu ruhla ve milli bir şuurla, Cumhuriyet’in ve milletin değerlerini önceleyerek yepyeni bir başlangıç yapabilecektir.

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.