'Tıp fakültesine veteriner başhekim' skandalında ikinci perde

'Tıp fakültesine veteriner başhekim' skandalında ikinci perde

Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin 3 yıllık başhekimi Yakup Baykuş izne çıkınca, veteriner Muhammet Bora Uzuner başhekim vekili olarak atanmıştı. Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde yeni bir skadal daha ortaya çıktı. Başhekim olarak atanan veteriner hekim Muhammet Bora Uzuner adına hasta girişi yapılıyor, Uzuner heyet raporlarını onaylıyor.

Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin 3 yıllık başhekimi Yakup Baykuş 3 aydır izinde olduğu için rektörlük tarafından yerine veteriner hekim Muhammet Bora Uzuner başhekim vekili olarak atandığı ortaya çıkmıştı. Bu atama Türkiye gündeminde uzun süre tartışıldı. Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde başhekimliğe atanabilecek 54 akademisyen tıp hekimi varken bir veterinerin atanması büyük tepki çekmişti.

Kafkas Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde bir skandal hukuksuluğun daha yapıldığı ortaya çıktı. Veteriner Muhammet Bora Uzuner'in hastaları muayene de yaptığı öğrenildi.

Heyet raporlarının tamamı veteriner Muhammet Bora Uzuner'in onayı ile veriliyor. "1291 SAYILI TABABET VE ŞUABATI SAN'ATLARININ TARZI İCRASINA DAİR KANUN"un birinci maddesine göre tıp fakültesi diploması olmayanların muayene yapması kesin olarak yasaklanıyor.

SORUMLU DOKTOR' DİYE GEÇİYOR

Son bir haftadırki heyet raporlarının tamamının veteriner Muhammet Bora Uzuner'in adına onaylandığı görüldü. Ayrıca Uzuner adına hastaneye hasta girişi de yapılıyor. Uzuner hakkında, "sorumlu doktor", "başvurulan doktor" ibareleri kullanılıyor.

'Tıp fakültesine veteriner başhekim' skandalında ikinci perde

Rektörlüğün kendini savunduğu yönetmelikte başhekim yardımcılığının ve merkez müdürlüğünün de farklı statüler olduğu, atamalarının farklı şekilde yapıldığı anlaşılıyor. Ancak rektörlük atama skandalı ile ilgili kendisini bu tönetmelik ile savunmuştu.

'Tıp fakültesine veteriner başhekim' skandalında ikinci perde

‘KESİNLİKLE DİPLOMA GEREKİR’

Türk Tabipler Birliği Hukuk Danışmanı ve Sağlık Hukukçusu Avukat Ziynet Özçelik, "Bir insanın, bir hasta hakkında tanı ve tedavi hizmeti verebilmesi için tıp fakültesi mezunu ve diploması olması gerekir. Veterinerlerin doğaldır ki ilgi alanları insanlar değil diğer canlılardır. Hasta tedavisi ve kabulü ile ilgili bir durum söz konusu ise 1219 sayılı kanuna aykırıdır" dedi.