Vatan Partisi'nden YSK'ya 'seçim yenilensin' başvurusu

Vatan Partisi'nden YSK'ya 'seçim yenilensin' başvurusu

Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan imzalı olağanüstü itiraz dilekçesinde, kamu kaynaklarının iktidar partisi tarafından yasadışı şekilde kullanıldığı ve seçmenin tehdit edildi belirtildi.

Adıyaman Suvarlı'da yenilenen seçimde AKP adayı 894, Vatan Partisi'nin adayı Gazi Sabancı ise 696 oy almıştı. Sonuçlara göre 9 kişilik belediye meclis üyeliğinin 6'sını AKP, 3'ünü ise Vatan Partisi kazanmıştı.

Vatan Partisi, seçim sonucuna etki eden olaylar yaşandığı gerekçesiyle 4 Ağustos'ta Adıyaman Suvarlı beldesinde yapılan belediye başkanlığı seçiminin yenilenmesini istedi.

Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan imzalı olağanüstü itiraz dilekçesinde, kamu kaynaklarının iktidar partisi tarafından yasadışı şekilde kullanıldığı ve seçmenin tehdit edildi belirtildi.

KAMU PERSONELLERİ OY TOPLADI İDDİASI
İtiraz 3 başlık altında toplandı. İlk sırada devlet imkanlarının iktidar partisi eliyle yerel seçimler için yasa dışı kullanıldığı yer aldı. 1 Ağustos günü Türkiye İstatistik Kurumu Gaziantep Bölge Müdürlüğü’nden 3 görevlinin AKP lehine oy topladığı belirtildi.

2 Ağustos 2019 günü Besni İlçesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nden Beldeye gelen görevlilerin de yardım yapma karşılığında AKP'ye oy topladığı kaydedildi.

AKP MİLLETVEKİLİNDEN TEHDİT
İkinci başlıkta ise dilekçede AKP Adıyaman Milletvekili Halil İbrahim Fırat'ın seçmene yaptığı baskı ve tehditler anlatıldı.

Üçüncü ve son başlık olarak seçim günü sandık kurulu başkanına yapılan saldırı dilekçede yer aldı. Dilekçede 195 gibi az bir farkla seçimin sonuçlandığına dikkat çekildi. Oy farkının az olması göz önüne alınınca tüm bu olayların seçim sonucunu değiştirecek durumda olduğu vurguladı.

Vatan Partisi’nin başvurusunda, seçimin yenilenmesinin yanı sıra sorumlular hakkında yasal işlem başlatılması da Yüksek Seçim Kurulu'ndan talep edildi.