VİDEO | Sakarya'nın gündemini değiştiren adamlar

VİDEO | Sakarya'nın gündemini değiştiren adamlar

İspanyol sermayesine satılan ambalaj fabrikasında, sendikalı oldukları için işten atılan işçilerin başlattıkları direniş 70. gününde.

Sakarya'nın Söğütlü ilçesi, Soğucak 3. Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan ve daha önce Norm Ambalaj şirketine ait olan şimdiki adıyla Saica Pack fabrikası, 1 Nisan'da İspanyol sermayesine satıldı. Fabrikanın satılmasının ardından gasp edilen haklarını temin etmek için sendikal örgütlenmeye başlayan ambalaj işçilerinden 6'sı, hukuksuz bir biçimde işlerinden atıldı. Atılmaların ardından 'işe geri iade' talebiyle fabrika önünde çadır kurarak direnişe geçen işçiler, direnişin 70. gününde fabrikada çalışmaya devam eden arkadaşlarının da yoğun desteğini alıyor. 

Gazetemizin de takip ettiği süreç, Toplumsal TV'nin kameralarına şöyle yansıdı: 

Süreci YURT'a anlatan Erkan Gürlü şunları söylemişti: 

Dünya çapında en çok ezilenler; işçiler. Ben 24 yıldır çalışıyorum, 20 yıldır ustayım. Maaşım benim cebime girmeden devlet benden vergi alıyorsa, başka da söylenecek bir şey yoktur. Rezidanslar, fabrikalar işletiyorlar... Onlardan vergi kesilmezken benim ücretim peşin olarak kesiliyorsa, biz kesinlikle ezileniz. Ama bu çarkın böyle dönmemesi lazım. Bir başkaldırı şart. Görüyorsunuz başka türlü olmuyor, olmayacak da... Ben artık ezilen olmak istemiyorum. Zaten yıllardır benim sırtımdan patronlar para kazanıyor.

Bizlere reva görülen ücretler, kesinlikle hakkımız olan değil. Siyasetçiler hep söylüyorlar ya "2 bin lira asgari ücret çok fazla", tamam da sen kendi maaşına hiç bakıyor musun? Biz seni seçiyoruz, seçtiğimiz gibi indirmesini de biliriz. Ben sendikalı olmak istiyorsam bunu çocuklarım için istiyorum. Kendi çocukları "Düşmanımız" dedikleri Amerikalarda okuyorlar. Gelinleri, kızları oralarda doğum yapıyorlar... Benim çocuklarım devlet hastanesinde doğdu. Neden? Çünkü ben işçiyim... "İŞÇİ KARDEŞLERİM ÖRGÜTLENSİNLER" Biz işçiyiz. Elbette çalışacağız, üreteceğiz ama hakkımız olanı istemek zorundayız. Biz mücadele etmeden hiçbir patron bize haklarımızı vermez. Sendika üyeliği de bizim anayasal hakkımız. Türkiye'de sendikal örgütlenme oranı çok düşük. Böyle olmaması gerek. İşçi kardeşlerim örgütlensinler; emeklerine, ekmeklerine sahip çıksınlar.