VİDEO | Türk-İş kaynıyor: İşçi düşmanlığı mikrofona yakalanan Atalay'a istifa çağrısı

VİDEO | Türk-İş kaynıyor: İşçi düşmanlığı mikrofona yakalanan Atalay'a istifa çağrısı

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile Bakan Zehra Selçuk arasında geçen konuşmanın ortaya çıkmasının ardından Türk-İş'e bağlı Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, Atalay'a istifa çağrısında bulundu.

Hükümet ile Türk-İş arasında kamu işçilerinin 2019 - 2020 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirleyen toplu iş sözleşmesi imzalandı. Sözleşmenin imzalandığı sırada Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile yan yana oturan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, mikrofonun açık olduğunu fark etmeyerek, "Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle" dedi.

'DERHAL İSTİFA ETMELİ'
Independent Türkçe'nin haberine göre, Atalay'ın sözleri ve imzalanan toplu iş sözleşmesini Türk-İş'e bağlı Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, "Ergün Atalay ve Türk-İş yönetimi derhal istifa etmelidir. İşçilerin önünü açmalıdır"ifadelerini kullandı.

Kamu işçileri için imzalanan toplu sözleşmede anlaşılan yüzde 8+4'lük zam oranının özel sektördeki toplu iş sözleşmelerini de olumsuz etkileyeceğini söyleyen Türkel, zam oranının yüzde 25 civarında olması gerektiğini de sözlerine ekledi.