Yakalanan IŞİD'çi İsrail'den yardım istedi: İsrail'e zarar vermek istemedim

Yakalanan IŞİD'çi İsrail'den yardım istedi: İsrail'e zarar vermek istemedim

Yakalanan IŞİD'çi, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’dan yardım istedi.

İsrail vatandaşı Sayyaf Sharif Daoud, Suriye’de Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü saflarında savaşırken yakalandı. Al Arabiya’nın haberine göre tutuklanan şahıs İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’dan kendisini ülkesine geri getirmesini istedi.

Çarşamba günü internet üzerinden yayınlanan söyleşisinde Daoud, İsrail’in düşman ülkeler tarafından esir alınan askerlerinin dönüşü için izlediği politikalara dikkat çekti ve ülkesine geri dönmek için yalvardı.

Arapça başladığı röportajın sonunda İbranice konuşmaya başlayan Daoud, “Ben bir İsrail vatandaşıyım. Siz de Araplar ve Yahudiler arasında ayrım yapmayan bu demokratik devletin başbakanısınız” ifadelerini kullandı.

'BURADA OLMAK ÇOK ZOR'
Daoud, Gazze’de beş yıldan uzun süre Hamas tarafından tutsak tutulan Gilad Şalit’in bin Filistinli esirle takas edilmesini hatırlatarak, “Birçok ülke vatandaşlarını buradan uzaklaştırdı. Herkes sizin tek bir İsrail askeri için dahi neler yaptığınızı biliyor, ülkeniz büyük ve korkutucu” diye konuştu.

Daoud, “Beni İsrail’e geri göndermenizi talep ediyorum. Burada olmak çok zor, bu hapishanede. Çok çok zor. Bu benim isteğim ve sizin için bunun zor olmadığını biliyorum. Ve tanrıya eski halime geri dönmeyeceğime ve saygın bir insan olacağıma dair söz veriyorum” diye ekledi.

Deir Ez-zor’da yakalanan 30 yaşındaki eski İsrail vatandaşı savaş suçlarının bir parçası olmadığını, hemşire olarak örgüte hizmet ettiğini söyledi.

'İSRAİL’İ ZOR DURUMA DÜŞÜRMEK İSTEMEDİM'

Daoud röportajında, IŞİD’in kendisini bir dönem İsrailli olduğu için hapsettiğini söyledi:
“Problem yaşadığım herhangi biri, güvenlik güçlerine gidip benim İsrailli olduğumu söyleyebilirdi. Ben de derhal hapsedilirdim.”

Daoud sözlerine, “Hayal edin, 3 yıl örgüt bünyesinde yer alıyorsunuz, onlar sizi hapsediyor ve size ‘sen İsraillisin’ diyorlar” diye devam etti: “Ben onların peygamber yolunda yürüdüklerini söylemekten utanırdım. Beni İsrail’e karşı konuşturarak ses kaydı almamı istediler fakat ben hem İsrail’i hem de ailemi kötü durumda bırakmak istemediğim için bunu reddettim.”

'YARALILARA YARDIM EDİYORDUM'
“Yalnızca ben değil, bizden birçok kişi örgütün kesip biçmelerine karşıydı. Katliama uğrayanlar arasında çocuklar, hamile kadınlar vardı” diyor Daoud. Terör örgütünün toplu katliamlarında herhangi bir rolü olduğunu reddediyor: “Çarpışmalarda yaralananlar için bir yardım ekibi kurdum. Ne zaman bir çatışma olsa ben oradaydım.”

Silah taşıyıp taşımadığıyla ilgili soruya, “silah taşıdım” cevabını veren Daoud, sözlerine şöyle devam etti: “Devlet (IŞİD) içinde olan herkeste ister hemşire olsun, ister petrol üretim merkezinde çalışıyor olsun, silah taşımak zorundadır.”