YAŞ’ta dikkat çeken karar: Orgeneraller emekli ediliyor

YAŞ’ta dikkat çeken karar: Orgeneraller emekli ediliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan YAŞ'ta, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ile 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş emekliye sevk edildi. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından görevine devam edilmesi kararı verilen Savaş'ın, damadının 2019 yılı başlarında FETÖ'den tutuklandığı ortaya çıkmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarını açıkladı. Kalın, 14 general ve amiralin üst rütbeye, 40 albayın ise general ve amiralliğe yükseltildiğini söyledi. Ayrıca YAŞ’tan çıkan emeklilik kararları dikkat çekti.

YAŞ’ta dikkat çeken karar: Orgeneraller emekli ediliyor
- Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep

GÖREVİNE 'DEVAM' KARARI VERİLMİŞTİ
Erdoğan’ın imzasından sonra açıklanan kararlara göre; Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ile 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş emekli oldu.

YAŞ’ta dikkat çeken karar: Orgeneraller emekli ediliyor
- 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş

15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından görevine devam edilmesi kararı verilen Savaş’ın, damadının 2019 yılı başlarında FETÖ’den tutuklandığı ortaya çıkmıştı. İddiayı gündeme getiren Star yazarı Ardan Zentürk, “3'ncü Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş'ın deniz subayı damadının yaklaşık üç ay önce FETÖ mensubu olmaktan tutuklanmış olması önemli” ifadelerini kullanmıştı.

GÖREV SÜRELERİ BİR YIL UZATILDI
Genelkurmay 2. Başkanı Korgeneral Metin Gürak ile Kara Kuvvetleri EDOK Komutanı Korgeneral Şeref Öngay’ın görev süreleri ise bir sene uzatıldı. Ayrıca Kara Kuvvetleri Komutanlığından Tuğgeneral Necdet Tuna yaş haddinden emekli oldu.