Yeni okul yok, öğrenci çok!

Yeni okul yok, öğrenci çok!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından getirilen 4+4+4 sistemi 2020 yılında lisede yarım milyon artan öğrenci sayısı ile karşılaşacak.

MEB, tüm eğitim bileşenlerinin tepkilerine karşın getirilen 4+4+4 eğitim sistemiyle 2020 yılında lisede artan yarım milyon öğrenciyle sınav verecek. 2012’de geçilen sistemde okula başlama yaşındaki değişikliğin ardından MEB ilk kez lisede artan öğrenci sayısı ile karşılaşacak. Her yıl 1 milyonu aşan öğrenciyi liselere yerleştirmeye çalışan bakanlık, önümüzdeki yıl lise yerleştirmelerinde fazladan yarım milyon öğrenciyi daha mevcut okullara yerleştirecek.

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, MEB kaynaklarından edinilen bilgi doğrultusunda, 2020 yerleştirmeleri için çalışmalara şimdiden başlansa da 500 bin ek kontenjan için yeni okul yapımı mümkün olmayacak.

'KRİZ NEDENİYLE YENİ OKUL YAPILAMIYOR'
Merkezi sınav planlaması ve yerleştirme için etki değerlendirme simülasyonlarına başlansa da bakanlığın ihtiyaç olan okulları ekonomik kriz nedeniyle yapamadığı öğrenildi. Kriz nedeniyle bütçe kesintisine gidilen MEB’de sadece mevcut inşaatları devam ettirebilecek kaynağa sahip olunduğu, yeni yatırımlara bütçe ayrılamadığı belirtildi.

DÖNÜŞÜME SİYASİ ENGEL
Ek kontenjan arayışındaki bir diğer formül olarak, boş kalan imam hatip ve meslek liselerinin öğrenci tercihleri doğrultusunda Anadolu lisesine dönüştürülmesinin de masada olduğu aktarıldı. Ancak imam hatiplerin kapatılarak dönüştürülmesi önerisine bakanlık bürokratları arasında siyasi baskı nedeniyle karşı çıkıldığı öğrenildi. Bakanlık kaynakları, dönüşümün sağlıklı olarak anlatılamayacağını belirterek mevcut yönetim yapısının tepkilerin altından kalkamayacağını aktardı. Yeni okul yapamayan, mevcut okulları da dönüştüremeyen bakanlık yaklaşık 1.7 milyonu aşan öğrencinin tercihlerini karşılayabilmek için daha çok liseyi ikili öğretime dönüştürmeye başlayacak.