Yerel gazete işçileri tehdit etti: Şehirden ayrılın

Yerel gazete işçileri tehdit etti: Şehirden ayrılın

Kırşehir’de bulunan PETLAS Taşımacılık ve Lojistiğini yapan 400 işçinin çalıştığı Abdulkadir Özcan Otomotiv Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. fabrikasında çalışan işçiler, insanca yaşayabilecek ücret ve kötü çalışma koşulları nedeniyle DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası’na üye olmuş ancak işverenin yoğun baskısıyla karşılaşmıştı.

PETLAS işvereni işçilere baskı yaparak sendikadan istifa etmelerini ve e-devlet şifrelerini vermelerini istemişti. İşverenin baskılarına karşı çıkan 47 işçi işten çıkartılmıştı. Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, sendika üyeleri ve işten atılan işçiler 16 Temmuz’da fabrika önünde basın açıklaması yaparak direnişi başlattıklarını duyurmuştu

PETLAS fabrikası önünde yapılan eylemi Kırşehir yerel gazeteleri birçoğu manşet ve ilk sayfadan duyurmuş ancak bazı yerel gazetelerde görmezden gelmişti.

ŞİRKETİ YIPRATMIŞLAR

Odatv'den Hüreyra Oflaz'ın derlediği özel habere göre AKP’ye yakınlığı ile bilinen Murat Sürmeli’nin imtiyaz sahipliği yaptığı Kırşehir Memleket Gazetesi ve Kırşehir Yeni Yeşil Yurt Gazetesi fabrika önünde yapılan eylemi görmezden gelerek eylemden günler sonra işçileri ve sendikayı karalama çabasına imza attı.

Kırşehir Memleket Gazetesi 19 Temmuz’da 47 işçiyi işten atan fabrikayı Kırşehir’in gururu ilan ederek, “Kırşehir’in Gururu Petlas’ı Kimse Yıpratamaz…” sürmanşetiyle çıktı. Haberde sendikaya üye oldukları işten çıkartılan 47 işçi ve Nakliyat-İş Sendikası’nın “Petlas’ı yıprattığı” iddia edildi.

SENDİKAYA TEHDİT: “BU ŞEHİRDEN AYRILMALARINI TAVSİYE EDERİZ”

Kırşehir Yeni Yeşil Yurt Gazetesi de 22 Temmuz’da Nakliyat-İş Sendikası’nın 47 işçiyi provoke ettiklerini iddia ederek, “Provoke Eden Bazı Örgütler Mi Var?” sürmanşetiyle çıktı. Yapılan haberde PETLAS/AKO’da Nakliyat-İş Sendikasına üye olan işçileri, “Sendikalaştırmak adı altında provoke eden bazı örgütlerin olduğu duyumu Kırşehir halkı tarafından tepkiyle karşılandı”ğını iddia etti.

Nakliyat-İş Sendikası’nın 47 işçiyi tehdit ve hakaret ettiğini iddia ederek, “Amaçları hak arayışı değil iş barışı ve huzuru bozmak olan bu örgütler buna müsaade etmemektedir gelmek isteyen çalışanlara tehdit ederek, hakaret ederek işbaşı yapmalarına engel olmaktadır” ifadelerine yer verdi. Ayrıca haberde Nakliyat-İş Sendikası’nın temsilcilerinin şehir dışından geldiğini Kırşehir’i karıştırdıklarını iddia ederek, “Bu şehirden ayrılmalarını tavsiye ederiz” denildi.

Kırşehir Hâkimiyet adlı internet sitesi de işten atılan 47 işçilerin basın açıklamasını görmezden geldi. 19 Temmuz’da 47 işçinin Nakliyat-İş Sendikası tarafından provoke edilerek işlerinden olmaları çalışanlara, Kırşehir’e ve ülkemize zarar verdiği iddia edilerek, Petlas işverenin açıklamasına yer verdi. 

İŞVEREN TELKİNİ İLE HABER YAPANLAR KENDİLERİNDEN UTANMALIDIR”

PETLAS/AKO direnişi ile ilgili provokasyon haberlere ilişkin Odatv’ye konuşan Nakliyat-İş Sendikası  Eskişehir Anadolu Şube Başkanı Ali Özçelik, “İşveren telkini ile haber yapanlar kendilerinden utanmalıdır. Biz Nakliyat- İş Sendikası'nın yöneticileri, temsilcileri buradayız. PETLAS/AKO işçilerinin anayasal hakkı olan sendikal örgütlenme hakkı için bulunuyoruz” dedi.

Özçelik, Kırşehir Yeni Yeşil Yurt Gazetesi’nin Nakliyat-İş Sendikası’nın 47 işçiyi tehdit ve hakaret ettiğini iddiasına karşı, “Hiçbir arkadaşa her hangi bir tehdidimiz, baskımız asla söz konusu olmadı, olamaz. Tam tersine işten atılan arkadaşlarımız, PETLAS/AKO işvereninin oradaki amirin, memurun ve formenlerin tehdit ve baskısı ile karşı karşıya kaldı. İkinci sınıf insan muamelesi ne karşı çıktıkları için sendikamıza üye olmayı tercih etmişlerdir.” ifadelerine yer verdi.

“SATILIK KALEMLER…”

Özçelik bazı yerel gazetelerin provokasyon haberlerine karşı, Satılık kalemlerin bunu görmeyerek işveren ağzından haber yapmaları sendikamızı ve bizi hedef göstermeye çalışmaları boşa çıkacaktır. Bizler bütün resmi bilgileri emniyet güçlerine ve sendikalar masasına bildiren kişileriz. Adını anmak istemediğim bu gazeteler aslında bu asılsız alçakça iddialarıyla emniyet güçlerine de hakaret etmektedir. Nakliyat-İş Sendikası’nı, üyelerini ya da temsilcilerini yıpratmaya yönelik davranışlardır. Bu şekilde hiçbir şey elde edemezler. İşten atılan 47 işçi arkadaşımızı tüm haklarını elde edinceye kadar işlerine geri dönünceye kadar birlikte kararlı bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.