Yeryüzünü ısıtıyorlar ama... Madenciler haciz kıskacında!

Yeryüzünü ısıtıyorlar ama... Madenciler haciz kıskacında!

Ne alınan ücret ne de önerilen zam emeklerinin karşılığı değil. Hayat onlar için daha zor...

Gerek yeraltında gerek yer üstünde çalışan maden işçileri, ocaklardan çıkıp ek iş yaptıklarını belirterek, hükümet temsilcilerinin sözleşme görüşmelerine, vicdanlarını da götürmelerini öneriyor.

Kadir Berkan Köktürk ve Serkant Bayrak, Zonguldak’ta bulunan Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda çalışan iki işçi.... 
Biri yerin yüzlerce metre altına inerken, diğeri her gün 1600 ila 1800 derece sıcaklığında çalışıyor. Yerin 460 metre altında ortalama 100 kişi ile bir kafes içinde ilerleyerek işe başladıklarını anımsatan Köktürk, “O kafeste acaba sağ salim varabilecek miyiz psikolojisini yaşıyoruz. Aklımızda yaşadığımız kötü örnekler, şahit olduğumuz acı olaylar ve yaşayabileceğimiz ihtimaller ile çalışmaya başlıyoruz” diyor. Bayrak ise bir baba olarak çocuğunun asla kendisiyle aynı işte çalışmasını istemediğini aktararak “Ölümle burun buruna çalışıyoruz ama halimiz ortada. İşçilerin yüzde 90’ı hacizli” diyor. Kadir Berkan Köktürk, 2015’ten beri maden ocağında çalışıyor. Evli olan Köktürk’ün çocuğu ise henüz yok. Mesleğinin hem fiziken, hemde psikolojik olarak çok zor olduğunu belirten Köktürk, “Düşünün yerin 460 metre altındaki işinize, ortalama 100 kişi bindiğiniz bir kafes içinde ilerleyerek başlıyorsunuz. O kafes ile acaba aşağıya sağ salim inebilecek miyiz düşüncesi ruhen zorluyor bizi. Hadi diyelim aşağıya inmeyi başardık. Acaba mesaiyi sağ salim bitirebilecek miyiz düşüncesi her daim aklımızda” diyor. 
Köktürk, korkularının ve emeklerinin ekonomik olarak ise karşılığını alamadıklarını söylüyor. “Aldığımız ücretler düşük. Aksini söyleyen kendisini sorgulamalı” diyen Köktürk, “Bizler dışarıda, ‘Ooo 5 bin küsur maaş alıyorsunuz’ gibi sözlerle çok karşılaşıyoruz. Ama sadece o kafesle aşağı inmek bile o parayı hakettirir bize... ‘İçeride göçük mü olur, bacağım mı kırılır ya da kopar? Düşüncesiyle çalışıyoruz. Eve ekmek parası götürebilme uğruna” dedi. 

Silivri soğukmuş
Cumhuriyet'ten Seyhan Avşar'ın haberine göre Köktürk, hükümetin kendileri için önerdiği 5+4 zam teklifinin ise trajikomik olduğunu belirterek “TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ayda 22 bin TL alan milletvekillerinin geçinemediğini söyledi. Bizler nasıl geçinelim değil mi? Sendika ile görüşme yapan bakanlar sadece vicdanlarını da görüşmeye soksalar, eminim bizler için daha fazla teklif verirlerdi” diye konuşuyor. Gazetemiz aracılığıyla hükümete seslenmek ister misiniz sorumuz üzerine ise Köktürk, “Bir şeyler demek istesem korkuyorum, Silivri soğuk diyorlar” sözleriyle yanıt veriyor.

Serkant Bayrak ise 8 yıldır yer üstünde çalışıyor. Evli olan Bayrak’ın, Devrim Ulaş adında 2.5 yaşında bir oğlu var. Kiracı olan Bayrak, her ay 1300 TL kira ödüyor. Çalışma koşullarının yeraltında çalışan işçiler kadar olmasa da büyük riskleri olduğunu söyleyen Bayrak, emeklerinin karşılığında ise aldıkları maaşın çok düşük olduğunu belirtiyor. Bayrak, “Maalesef aldığımız ücretler kamu kurumuna yakışmayacak şekilde komik. 2 bin 300 ile 2 bin 800 TL arasında ücretler alıyoruz. Enflasyon ve vergiden dolayı artık geçinemez hale geldik” diyor.