Cem Yılmaz'a alkol cezası!

Cem Yılmaz'a alkol cezası!

Sosyal medya hesabından içkili fotoğraf paylaşımında bulunan ünlü komedyen Cem Yılmaz’a örtülü reklam yapması nedeniyle ceza kesildi.

Sosyal medya hesabından içkili fotoğraf paylaşımında bulunan ünlü komedyen Cem Yılmaz’a örtülü reklam yapması nedeniyle ceza kesildi.

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, Instagram'ı son derece aktif bir şekilde kullanan Cem Yılmaz’a örtülü alkol reklamı yaptığı gerekçesiyle ceza kesti.

Sabah gazetesinden Barış Şimşek’in haberine göre; bahsi geçen görüntülerde reklam olduğu açıkça belirtilmeksizin veya 'sponsor, işbirliği' gibi herhangi bir açıklayıcı ifade kullanmaksızın kişisel beğeni ve deneyimlerin aktarılması olarak lanse edilen bir formatta paylaşım yapıldığı ve bu durumun örtülü reklam biçiminde gerçekleştiği tespit edildi.

YASAK OLMASINA RAĞMEN PAYLAŞTI

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, yaptığı incelemelerde Cem Yılmaz'ın sosyal medya paylaşımlarında, alkollü içecek ürünlerinin markası ve diğer ayırt edici unsurları görülecek ve fark edilecek biçimde görüntüler kullandığını, böylelikle paylaşımlarda talep oluşturucu görüntü ve imalar kullanılarak mevzuat gereği yasak olmasına rağmen alkollü içecek ürünlerinin reklamını gerçekleştirdiğini belirledi.

KALDIRMASI GEREKECEK

Kurul, Cem Yılmaz'a reklamları durdurma cezası verirken, Yılmaz'ın sosyal medya hesabından paylaştığı alkollü içerikleri kaldırması gerekecek.