Esra Erol hem 3 yılla yargılanıyor hem tehdit ediyor

Esra Erol hem 3 yılla yargılanıyor hem tehdit ediyor

'Özel Hayata İlişkin Görüntü ve Sesleri İfşa Etmek' suçundan ünlü sunucu Esra Erol 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

Yaptığı televizyon programında Esra Erol kayıp olduğu iddia edilen Melek A.’nın kızı Hasibe N. B.’nin kişisel fotoğraflarını yayınladı. Konu ile alakası olmadığını iddia eden Hasibe N. B. Fotoğraflarının yayınlanmasından rahatsız olarak Esra Erol’dan şikayetçi oldu.

Yapılan soruşturma gereği Esra Erol hakkında “Özel Hayata İlişkin Görüntü ve Sesleri İfşa Etmek” suçlamasıyla 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Sözcü'den Can Özçelik'in haberine göre, Esra Erol’un sürekli Hasibe N. B.’yi arayarak rahatsız etti iddia edildi. Konu ile ilgili Esra Erol Çıktığı mahkemede,  belirterek “Aileler, Adana Meydan Doğum Evi'nde çocuklarının öldüğünü ifade ediyorlardı. Melek A., aynı hastanede doğum yapmış ve kendisine çocuğunun öldüğü söylenmişti. Yıllar sonra çocuğunun yaşadığını ve nerede olduğunu bilmediğini öğrenen Melek A., programıma katıldı. Hasibe N.B'nin yakınları da programı arayarak onun yasa dışı evlatlık bir çocuk olduğunu ifade ettiler. Bu ihbarları dile getirdiğimizde Hasibe N.B'nin ailesi DNA testi yaptırmayı kabul etti. Sürekli arayıp rahatsız ettiğim doğru değildir. Program yaklaşık 3 saat sürmektedir, programda sayısız konu işlemekteyiz. Suçlamayı kabul etmiyorum, beraatimi istiyorum” dedi.

Basın mensuplarını tehdit etti.

Hakkında açılan dava ile ilgili hakim karşısına çıkan sanık Esra Erol hakkında haber yapmak için davayı izleyen gazetecileri Esra Erol’un koruması tehdit etti. Dosyada gizlilik kararı bulunmamasına rağmen duruşma salonunda bulunan gazeteciyi dışarı çıkartan koruma, “Duruşma salonuna girerseniz farklı muamele görürsünüz” dedi. Esra Erol yaptığı program ile “araştırmacı gazeteciliğe” soyunurken, yine gazetecileri tehdit etmesi yaptığı işe saygısını sorgulattı.

'Özel yaşama müdahale basın özgürlüğü değildir'

İddianameyi hazırlayan savcı, “Özel hayata ilişkin fotoğraf ve makalelerin kamu menfaatine katkıda bulunması gerekir. Söz konusu olayda şikayetçinin tanınan bir kişi olmaması, herhangi bir resmi görevi olmaması ve fotoğraflarının özel hayatı ile ilgili olması nedeniyle kamusal bir menfaate katkı sağlamadığı açıktır. Sadece belli bir izleyici kitlesinin merakını tatmin etmek amacıyla kamuya mal olmadığı da anlaşılan şikayetçinin özel yaşamına ait söz konusu fotoğrafların rızası dışında yayınlanmasında kamusal menfaat olmadığından, bu olay bilgi edinme ve basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez. Mahremiyet ihlal edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Mahkeme, duruşmayı 14 Ocak 2020 gününe erteledi.