FETÖ'nün medya yapılanması davası: Atilla Taş: Günah keçisi bir ben miyim?

FETÖ'nün medya yapılanması davası: Atilla Taş: Günah keçisi bir ben miyim?

Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) medya yapılanmasına yönelik 2'si firari 29 sanığın yargılandığı davaya devam İstanbul 25. Ağır Ceza Mahekemesi'nde devam ediliyor.

Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) medya yapılanmasına yönelik 2'si firari 29 sanığın yargılandığı davaya devam İstanbul 25. Ağır Ceza Mahekemesi'nde devam ediliyor.. Aralarında Atilla Taş ve Murat Aksoy'un bulunduğu 13'ü bu davadan 13'ü ise darbe teşebbüsü soruşturmasından tutuklu 26 sanık hazır bulundu. Mahkemenin başkanı duruşmayı başlattıktan sonra mahkemeye ulaşan evrakları okudu. 

11:40 Medya yapılanması davası sanıklar Silivri'den  getirildi ve duruşma başladı.

Sanıkların çoğunda Bank Asya hesabı yok

11:50- Hakim sanıkların bank Asya hesapları raporunu okudu. Sanıklarını çoğunun hesabı olmadığı ortaya çıktı. Olanlarında da olağandışı bir işleme rastlanmadığı görüldü

3 sanık paralarını daha düşük faiz vermesine rağman Bank Asya'da tutumuş

3 kişinin hesabında araştırılmaya muhtaç hareket gözlendiği başka bankalar daha yüksek faiz verdiği halde parasını bank Asya'da tutmasının manidar olduğu gözlendi.

Ardından  By- Lock raporları okundu.

 12:00- Abdullah kılıç savunma yapıyor

"Kızımın Okul Müdürü taksitleri Bank Asya'dan yatırın dediği için"

"Okul müdürü kızımın okul taksitlerini Bank Asya'dan ödeyeceksiniz deyince Tekstil Bank'taki 42 bin dolar hesabımı bozup Bankasya'ya yatırmak zorunda kaldım."

Abdullah Kılıç daha FETÖ aleyhinde yaptığı haberleri hatırlattı.  Kılıç mahkemede yaptığı haberlerden örnekler verdi. "Sizin vicdanınıza sığınıyorum. Tahliyemi talep ediyorum" dedi.

12:30- Ahmet Memiş savunma için söz aldı

12:43- Atilla Taş savunmasına başladı

"Günah keçisi bir ben miyim?"

"Atilla Taş ile teörö olsa olsa espriyle ancak yan yana gelebilir. Atilla Taş ne yapmış? Bir tweet atmış, bir gazetede yazmış, o gazetede yazmak suçmuş. Bu gazetede yazan bir tek ben miyim? Bu gazetenin Ankara temsilcisi savcılıktan elini kolunu sallayarak giderken, diğer yazarlara soruşturma dahi açılmazken, kimisi kaçmışken, günah keçisi bir ben miyim? Amcası olan, dayısı olan, ByLOck'u olan, kayınpederi olan kuş gibi uçarken Atilla Taş 14 aydır neden hapis yatıyor?"

"Mizah ve eleştirinin dozunu biraz abarttı diye insan hapse atılır mı?"

"Bana şöyle dense amenna.. Arkadaş sen takipçilerinin gazıyla eleştiriyi abarttın, mizah yaptın eyvallah. İyi de insan bunun için hapse mi atılır? Beni sosyal medyadan birazcık takip eden de gazetede yazmadan önce de yıllardır biraz muhalif olduğumu bilir zaten. Ben hiç bir zaman dramatik bir dönüş yaşamadım. Profilim orada. Açıp bakabilirsiniz. Birileri sonradan benim durduğum noktaya gelmiş olabilir. Ama ben her zaman muhalif çizgideydim."

"Ben bu insanları tanıdığımda hepsi özgür ve yasal insanlardı"

"Geriye başka ne kalıyor; ben bu gazetede çalışanlarla başka birileriyle görüşmüşüm. Ben bu insanları gazeteci olarak tanıdım. Tanıdığımda özgür insanlardı. Yazdığım gazete yasal şartlarda çıkıyordu. Kimsenin hakkında bir soruşturma dahi yoktu. Herhangi birisinin bırakın terör örgütü üyesi olmayı, haklarında en küçük bir soruşturma dahi olduğunu bilsem mahallesine dahi uğramazdım.

OLAYIN GEÇMİŞİ

FETÖ'nün medya yapılanmasına yönelik davanın İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmasında Atilla Taş ve Murat Aksoy'un da aralarında bulunduğu 21 kişi tahliye edilmiş, duruşma savcısı 8'inin tahliyesine itiraz etmişti. Duruşma savcısının itirazını aynı gün işleme koyan 26. Ağır Ceza Mahkemesi talebi kabul ederek bu kişiler hakkında yakalama kararı çıkarmıştı. Bu kişiler tahliye olamadan cezaevinde kalmıştı.

 13 KİŞİ HAKKINDA 7 GÜN GÖZALTI SÜRESİ VERİLDİ

Savcının tahliye talebinde bulunduğu ve mahkemenin de tahliye ettiği aralarında Atilla Taş ve Murat Aksoy'un da bulunduğu 13 kişi hakkında ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı aynı gün darbe soruşturması kapsamında gözaltı kararı vermiş, bu kişiler de cezaevinden çıktıktan sonra gözaltına alınarak emniyet müdürlüğüne götürülmüştü. Burada sorgulanan şüpheliler çıkarıldıkları sulh ceza hakimliği tarafından tutuklanarak yeniden cezaevine gönderilmişti.

 TAHLİYE EDİLEN 13 KİŞİYE YENİ İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan tarafından hazırlanan yeni iddianamede medya yapılanması davasından tahliye edilen; ancak darbe soruşturmasından tutuklanan şüpheliler Atilla Taş, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Yakup Çetin, Bünyamin Köseli, Cihan Acar, Abdullah Kılıç, Oğuz Usluer , Hüseyin Aydın, Murat Aksoy, Mustafa Erkan, Seyit Kılıç, Yetkin Yıldız ve Ali Akkuş hakkında "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi