Meli Bendeli'nin Şahmaran'da 'benden alındı' dediği rol ortaya çıktı

Meli Bendeli'nin Şahmaran'da 'benden alındı' dediği rol ortaya çıktı

"Şahmaran" dizisindeki rolünü dışarıda etek giydiği için kaybettiğini açıklayan trans oyuncu Meli Bendeli'nin, dizide rol alsaydı hangi karakteri canlandıracağı ortaya çıktı.

Netflix'in yerli yapımı "Şahmaran"ın kadrosundan etek giydiği için çıkarıldığını açıklayan Meli Bendeli'nin, rolü alsaydı dizideki Davut karakterinin gençliğini oynayacağı öğrenildi.

Cinsiyet değiştiren Meli Bendeli Şahmaran kadrosundan çıkarılmıştı! Bakın yerine kim oynamış

Dizide, Serenay Sarıkaya'nın hayat verdiği Şahsu karakterinin dedesi olan Davut'u Mustafa Uğurlu canlandırıyor. 

Serenay Sarıkaya ve Burak Deniz'li Yeni Netflix Dizisi Şahmaran Konusu Nedir, Oyuncuları Kimlerdir?

Gazeteci Birsen Altuntaş'ın haberine göre, Davut karakterinin gençliğini ise "Sen Anlat Karadeniz" ve "İçerde" gibi yapımlarda rol alan Beran Soysal canlandırıyor.

Şahmaran': Meli Bendeli'nin 'benden alındı' dediği karakter hangisi?

Davut'un gençliği dizinin ilk sahnesinde ve bölümlerin geçmişi gösteren sahnelerinde seyirci karşısına çıkıyor. 

1.webp

NE OLMUŞTU?

Trans kadın oyuncu Meli Bendeli, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Netflix'in "Şahmaran" dizisinde kendisine de rol teklif edildiğini ve e-mail adresine sözleşme taslağının geldiğini fakat etek giydiği için rolünün geri çekildiğini söylemişti.

Twitter hesabından paylaşım yapan Bendeli, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bu yeni çıkacak Netflix Türkiye yapımı Şahmaran dizisinde bana rol verilmişti. Ama beni dışarda etekle gördüklerinden?? (şaka gibi) rolü geri aldılar. Sözleşmeden dönüldü. İşte ülkedeki sanat camiası. İşte size yeni Netflix işi. Hak yiyenin hakkı olmasın dilerim.”

Konuya ilişkin bianet'ten Tuğçe Yılmaz'a konuşan Bendeli, yaklaşık bir buçuk yıl önce Adana Film Festivali'nde kendisine söz konusu yapım için rol teklifi geldiğini belirtmişti.

Bendeli süreci şöyle anlatmıştı:

"Adana Film Festivali'ne gitmiştim. Filmim gösterilecekti. O dönem Şahmaran dizisi de Adana'da çekiliyordu ve ben dizi ekibiyle aynı otelde kalıyordum. Yönetmenle tanışmadan e-mailime sözleşme geldi. Sonra benim CV'me ve daha önce yaptığım işlere baktılar. Festival devam ederken o gün Adana'da hava çok sıcak diye çarşıdan etek aldım ve giydim. Otele de yürüyerek gittim. Yürürken beni ekipten görmüşler etekli bir şekilde ve demişler ki 'Buna mı verdiniz rolü?'. Etekle görülmemden sonra beni tekrar audition'a (oyuncu seçmelerine) soktular. O moral bozukluğuyla audition vermeye çalıştım. Tabii yönetmen videoyu izledi ve 'Aaa olmaz' dedi. Ve sözleşme mail adresimde kaldı, imzalanmadı.

O dönem beden uyum sürecine, hormon almaya henüz başlamamıştım. Mesele tam olarak beni etekle görmeleri oldu çünkü zaten uyum sürecime ilk olarak kıyafetlerimle başlamıştım. Yoksa rolü vermişlerdi. Menajerimle konuşmuşlardı, sözleşme gelmişti.