Oyuncu Cebrail Çelebi Oyunculuk Hakkında Merak Edilenleri Açıkladı

Oyuncu Cebrail Çelebi Oyunculuk Hakkında Merak Edilenleri Açıkladı

Başarılı oyuncu Cebrail Çelebi, oyunculuk ve sahne sanatları hakkında merak edilenlere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Başarılı oyuncu Cebrail Çelebi, oyunculuk ve sahne sanatları hakkında merak edilenlere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Oyunculuğun özüne ilişkin fikirlerini paylaşan Çelebi; “Oyunculuk, tüm detaylarıyla yaşamın içinden bir uğraşı. Ben oyunculuğa sadece bir meslek gözüyle bakmıyorum. Yaşamımın her alanına taşıyor ve hayatın her detayından oyunculuğumla ilgili yeni şeyler öğreniyorum. Tıpkı yaşam gibi oyunculukta temel becerilerin kazanımı adına eğitimler de çok önemli. Doğru diyafram kullanımı, ses kontrolü, nefes düzeni gibi insani her şey oyunculuğun belirleyici unsurlarından.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Oyunculukta Temel Eğitim Önemli

Açıklamalarına oyunculuk hakkında temel eğitim uygulamalarına ilişkin görüşleriyle devam eden Cebrail Çelebi; “Oyunculukta temel eğitim çok önemli. Temel eğitimden kastım özellikle konuşma sürecinde görev alan organların pozisyonları ve doğru kullanıma yönelik. Buna ses ve elbette diyafram da dahil. İyi bir oyuncu olmanın yolu tüm bedenini ve elbette ses karakterini doğru kullanmaktan geçiyor. Tonlama, vurgu ve artikülasyon eğitimleri, bu alanda gelişim elde etmek isteyenler için oldukça önemli.” İfadelerini kullandı.

Bazen Sadece Saf Yetenek Belirleyici Olabiliyor

Oyunculukta eğitim dışında birçok farklı belirleyici olduğuna da vurgu yapan Çelebi; “Bazen sadece saf yetenek belirleyici olabiliyor. Oyunculuk öyle bir şey ki, kişi de herhangi bir yetenek yoksa bu alanda ön plana çıkması mümkün değil. Çoğunlukla şahit olduğum bir yorum var birçok oyuncunun güzel ya da yakışıklı olması nedeniyle sahne sanatlarında yer aldığı iddia ediliyor. Bu düşünceye katılmıyorum. Güzellik algısı tarihin her döneminde değiştiği gibi kısa vadede de tahmin edilemez boyutlara ulaşabiliyor. Dolayısıyla yetenekten bağımsız olarak sadece güzellik oyuncu olmak için yeterli değil.” Dedi.

Tahmin Edildiğinden Daha Zor Bir Sektör

Son olarak sahne sanatları, televizyon ve sinema sektöründe oyuncu olmaya dair merak edilenleri paylaşan Cebrail Çelebi açıklamalarında; “Oyunculuk sektörü, tahmin edildiğinden daha zor bir sektör. Her şeyden önce yoğun bir rekabet var. Ayrıca oyunculuğun belki de en zorlayıcı yanı doğru proje ile buluşma. Oyuncunun kendine, karakterine, dünyaya bakış açısına, içerisinde yer almak istediği senaryoya uygun bir prototipe sahip olması, her zaman mümkün olmayabiliyor.” İfadelerine yer verdi.