Youtuber Enes Batur'un Altın Kelebek'i geri alındı

Youtuber Enes Batur'un Altın Kelebek'i geri alındı

Youtuber Enes Batur'a verilen Altın Kelebek, tepkiler üzerine geri alındı.

Hürriyet'in 44 yıllık Altın Kelebek ödülleri geçtiğimiz günlerde sahiplerini bulmuştu. Bu yıl Youtuber-Instagrammer kategorisi Altın Kelebek ödülleri arasında yer almış ve ilk ödül Enes Batur’a verilmişti. Ödül töreninden sonra Enes Batur’un seslendirip yayınladığı videoda çocuklara kötü örnek olabilecek görüntüleri kamuoyunda tepkiye neden oldu. Altın Kelebek jürisi, Hürriyet ilkelerini ve okur tepkilerini dikkate alarak yaptığı değerlendirme sonucu Enes Batur’a verilen ödülü iptal etti.

ENES BATUR'DAN FİLM İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Enes Batur, elinden alınan Altın Kelebek ödülü ile ilgili açıklama yaptı. Batur'un açıklamasında yeni filminin tanıtımını yapması dikkat çekti. Batur'un açıklaması şöyle: 

Ben Enes Batur...

19 yaşındayım. Milleti için canı pahasına görev yapmış bir polis emeklisi babanın ve hali hazırda görevine büyük bir özen ile devam eden hemşire bir annenin 3 çocuğunun en büyüğüyüm. Bugüne kadar hep hayallerimin peşinden koştum. 4 yıla yakın bir zamandır dijital kanallarda yüzlerce video yayınladım. Milyonlara ulaştım. Öyle ki Hürriyet Gazetesi de bana ‘Altın Kelebek’ verdi. Bugün verilen ödülün geri çekildiğini öğrendim. Canları sağ olsun. 5 milyon 500 bin abonem beni bilir. Geçmişte, bazı yasal oyunları oynarken videolar çektim, paylaştım, eğlendim ve eğlendirdim. Bu oyunlarda zaman zaman argo ifadeler de yer aldı. Kötü örnek olabileceğim hiç aklıma bile gelmemişti. Kendi halimizde eğlendiğimiz argo söz içeren videolarımı da yanlış anlaşılacağını fark edince kaldırttım.

Bu arada, gerçek hayat hikayemden esinlenen, aylardır çalıştığımız ve 19 Ocak’ta vizyona girecek olan ENES BATUR Hayal mi Gerçek mi? filminin montajını da tamamladık. Filmim; dijital dünyada zaman geçiren gençlere iyi örnek olmak için çekilen tam bir aile filmi. Yıllar önce, tamamen yasal olan oyunları oynarken çektiğim videolar ile gündemi meşgul ettiğim için kamuoyundan özür dilerim. 19 Ocak’ta sinemada görüşmek dileğiyle. Mutlu yıllar. Saygılarımla