6 gezegen o tarihte aynı hizaya gelecek!

6 gezegen o tarihte aynı hizaya gelecek!

O tarihte 6 gezegen aynı hizada olacak. Peki bu durumun etkileri ne olacak?

Gökyüzünde 6 gezegen aynı hizaya gelecek. Ender görünen bu fenomende Merkür, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün gözlemlenebilecek.

kapak-111808.jpg

ÇIPLAK GÖZLE GÖRÜLEBİLECEK

Cumhuriyet'in aktardığına göre dikkatli gözlemciler Jüpiter, Merkür, Mars ve Satürn'ü çıplak gözle görebilecekler. Yüksek güçlü dürbünler veya teleskoplarla Uranüs'ü Merkür'ün yanında, Neptün'ü ise Satürn'ün yakınında görebilirsiniz.

gezegenler.webp

GEZEGEN GEÇİDİ

Bu durumu, 2024 yılında ikinci gezegen geçidi olacak. İlki 2024 güneş tutulması sırasında gerçekleşmişti. Jüpiter, Venüs, Satürn ve Mars tutulmanın tam ortasında görülebilse de, Mars ve Satürn'ü görmek biraz daha zordu.

211712.jpg

Amerikalılar için en iyi izleme noktası, 3 Haziran sabahı saat 5:00 ile gün doğumundan hemen önce, 5:26'da New York eyaletinde olacak. Altı gezegenin tamamını görmek için bir teleskop kurmayı düşünüyorsanız, zaman penceresi çok geniş değil.

6-gezegenin-ayni-hizada-olmasi-butun-burclari-etkileyecek-9116-1-900x506.png

BİR HAFTA SÜRECEK

Venüs de orada olacak, ancak güneşin hemen yanında olduğu için görülemeyecek. Altı gezegen geçidi, yaklaşık bir hafta boyunca her sabah görülebilecek.

6-gezegenin-ayni-hizada-olmasi-butun-burclari-etkileyecek-9116-8.png

Sonunda, Merkür güneşe çok yaklaşacak ve zaten zar zor görülebilen gezegenler çok uzak olacak. Jüpiter, Mars ve Satürn ise haftalarca sabah gökyüzünde kalacak.