Ahtapotların kaç ayağı vardır? Ahtapot isminin kökeni...

Ahtapotların kaç ayağı vardır? Ahtapot isminin kökeni...

Ahtapotlar, uzun ve göz yoran ayaklarıyla dikkat her zaman çekmiştir... Peki ahtapotların kaç ayağı var? Ahtapot isminin kökeni nereden geliyor? İşte cevabı...

Kimimiz onu denizlerin gizemli avcısı, kimimiz de Tarkan filmlerinin korkutucu canavarı olarak tanıdık. Evet, ahtapoların hepimizin zihninde farklı imgeleri vardır. Peki ahtapot kelimesinin kökeni nedir ve ahtapotların kafa karışıklığı yaratan ayakları kaç tanedir, hiç saydınız mı? Muhtemelen hayır.

AHTAPOTLARIN AYAK SAYISI VE İSİM KÖKENİ

Octopus cinsinden olan ahtapotların bu bilimsel adı "sekiz ayaklı" anlamındaki Yunanca octo podos sözcüklerinden türetilmiştir. Gerçekten de bu hayvanların ayaktan çok kola benzeyen sekiz tane uzun dokunacı vardır. 

Yeryüzünün bütün denizlerinde yaşayan ahtapotların 150 kadar türü vardır. Yalnız Kuzey ve Güney Kutup denizlerinde çok az sayıda ahtapot yaşar. Ege ve Akdeniz'de de bulunan adi ahtapotun iki yana açılmış kolları arasındaki uzaklık 1,8 metreyi bulur. Büyük Okyanus'ta yaşayan dev ahtapotun kollarının uzunluğu ise bazı örneklerinde 9 metreye yakındır.