AKP'li belediyeden TOKİ'ye 200 zeytin ağacı sökmeli arazi kıyağı!

AKP'li belediyeden TOKİ'ye 200 zeytin ağacı sökmeli arazi kıyağı!

Aydın’ın AKP'li Bozdoğan Belediyesi, Yenice Mahallesi’nde TOKİ'ye yer açmak için 200 zeytin ağacını söktü. Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş, "Bu ağaçları sökmek için gerekli izinleri aldık. " şeklinde konuştu.

Hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasakları sırasında, Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde toplu konut yapacak olan TOKİ için 200’e yakın zeytin ağacını sökmesi yurttaşları isyan ettirdi. Aydın’ın Bozdoğan ilçesine bağlı Yenice Mahallesi'nde Bozdoğan Belediyesi’ne ait arazide bulunan yaklaşık 200 zeytin ağacı önce budandı, daha sonra iş makinaları ile köklerinden söküldü.

Zeytin ağaçlarının kesilmesine tepki gösteren yurttaşlar; “Burada hazır yetişmiş 25-30 senelik zeytin ağaçlarını kestiler. Hiç mi vicdanları sızlamadı. Bir zeytin ağacı kaç senede yetişiyor? Zeytin ağaçları kanunen korunuyor. Vatandaş bir zeytin ağacını kesemiyorken, belediye bir günde 200'e yakın ağacı önce kesti sonra yerinden söktü” dedi.

“O BÖLGEDE TOKİ YAPACAĞIZ”

Bozdoğan'ın AKP'li Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş yaptığı açıklamada, bölgede TOKİ konutlarının yapılacağını söyledi. Altıntaş; “İlçemiz Yenice mevkiinde TOKİ projemiz var. Belediye olarak kurumlardan gerekli izinlerimizi aldık. Zeytin ağaçlarını kesmiyoruz. Oradan söktüğümüz ağaçları belediyemizin başka bir arsasına dikim yapıyoruz. Başka ne amacımız olabilir ki biz ağaçları keselim” dedi.

detay
TOKİ konutlarını yapacak firma ÇED kararını beklemedi, yurttaşlar çalışmaları durdurdu
3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun’un 20'nci maddesi gereği “Zeytincilik sahaları daraltılamaz. Ancak, belediye sınırları içinde bulunan zeytinlik sahalarının imar hudutları kapsamı içine alınması halinde altyapı ve sosyal tesisler dâhil toplam yapılaşma, zeytinlik alanının % 10’unu geçemez. Bu sahalardaki zeytin ağaçlarının sökülmesi Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın fenni gerekçeye dayalı iznine tabidir. Bu iznin verilmesinde, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'na bağlı araştırma enstitülerinin ve mahallinde varsa ziraat odasının uygun görüşü alınır. Bu halde dahi kesin zaruret görülmeyen zeytin ağacı kesilemez ve sökülemez. İzinsiz kesenler veya sökenler den ağaç başına iki milyon liradan beş milyon liraya kadar hafif para cezası alınır.”