Bakanlık'tan, Salda Gölü'ne ziyaretçi kısıtlaması

Bakanlık'tan, Salda Gölü'ne ziyaretçi kısıtlaması

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Salda Gölü’nün 'Beyaz Adalar' bölgesindeki ziyaretçi sayısına sınırlama getireceğini açıkladı.

Burdur’un Yeşilova ilçesindeki beyaz kumsalı ve suyunun turkuaz rengiyle ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak anılan ve 2 milyon yıllık bir oluşum sürecinin sonunda bugün ki halini alan Salda Gölü için yeni bir koruma adımı atılıyor.

Hürriyet gazetesinden Gülistan Alagöz'ün aktardığına göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü ‘Salda Gölü ziyaretçi taşıma kapasitesinin belirlenmesi’ çalışması sonuçlarına göre yılda 1.5 milyon olan ziyaretçi sayısı 570 bine düşürüleceği açıklandı.


Alınan karara göre, anlık kişi kapasitesi 540 olacak şekilde bölgeye girişler kontrollü sağlanacak. Bu sayıdan fazla olan turist sayısı ise gölün etrafında başka alanlara yönlendirilerek hassas alan korunacak.

NASA İLE YENİDEN GÜNDEME GELMİŞTİ
Salda Gölü son olarak ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) yaptığı açıklama ile gündeme gelmişti.

NASA, Mars’taki Jezero Krateri’nde yaşam izini arayacak uzay aracı Perseverance’ı göndermeye hazırlanırken, benzer bir mineral oluşumu ve jeolojik yapıya sahip olan Burdur’daki Salda Gölü’ndeki araştırma sonuçlarını paylaşmıştı. ‘Mars’a geri sayım başladı’ başlığıyla yayımlanan duyuruda, “Salda Gölü sayesinde ne bekleyeceğimize dair bazı fikirlerimiz var” denilmişti.