Bayat balık nasıl anlaşılır? Prof. Dr. Canan Karatay işin püf noktasını açıkladı

Bayat balık nasıl anlaşılır? Prof. Dr. Canan Karatay işin püf noktasını açıkladı

Prof. Dr. Canan Karatay, sağlığı korumak için mutlaka balık tüketilmesi gerektiğini belirtiyor. Ancak satın aldığımız balıkların taze olması şart. Peki balığın bayat olduğunu nasıl anlarız? İşte balık taze mi, bayat mı anlamanın püf noktası.

Çoğu zaman aldığımız balıkların taze veya bayat olup olmadığını anlayamıyoruz. Ancak bu durum ihtimale bırakılarak değerlendirilecek kadar normal değildir. Bu nedenle balıkları pişirmeden önce tazeliğine emin olunması gerekiyor.

Canan Karatay, balıkların taze olup olmadığını anlamak için çeşitli pratik yöntemler olduğunu belirtti.

Balığın taze olduğunu anlamak için derin bir kaba su doldurup içine koyabilirsiniz. Taze balık, suya bırakıldığında dibe çökecektir. Bayat balığın ise su üzerinde kalarak ağzı açılmaya başlar.

yy-001.jpg

Aynı zamanda balığın tazeliğini gözlerinden anlayabilirsiniz. Gözlerden anlaşılma ihtimali kulağa tuhaf gelse de canlı ve saydam göründüğünde balığın taze olduğuna işaret eder. Balık gözlerinin canlı bakması, taze olduğunu kanıtlayacaktır. Buna ek olarak gözbebekleri de dışa dönük olmalı.

Tüketeceğiniz balığın taze olup olmadığı konusunda çeşitli şüpheleriniz varsa balık etinden bunu fark edebilirsiniz. Taze balığın eti sert olmalı, karın bölgesinde şişlik olmamalı.

Balığı satın almadan önce görüntüsünden de bayat olup olmadığını çözümleyebilirsiniz. Balıkların solungaçları kırmızı renkli ve nemli bir görüntüye sahip olmalıdır. Ancak bayatsa kırmızı renk çok koyulaşmış olabilir. Aynı zamanda taze balığın derisi, pulları parlak görünmeli.

Taze balıkta deniz kokusu varken bayat balıkta amonyak kokusunu andıran bir koku yayılabilir. Aynı zamanda bayat balıkların göz kısmında belirgin bir donukluk, mat görüntü mevcuttur.

Eğer balık çiğ haldeyken bastırdığınızda parmak izi kalıyorsa ve yumuşamalar başladıysa bu durum balığın bayat olduğunun habercisidir. Bu tür problemler gözlediğinizde tüketmemelisiniz.

Prof. Dr. Canan Karatay'ın taze balığı anlamak için önerilerinden aldığınız balıkları kontrol ederek faydalanabilirsiniz. Balıklar tazelik belirtileri taşımıyorsa, yine tüketmemekte fayda var.