Bunları yaparsanız evinizi kırkayaklar basar!

Bunları yaparsanız evinizi kırkayaklar basar!

Kırkayakların evinizi basmasını istemiyorsanız sakın bunları yapmayın. Bu lanet haşereyi evlerden uzak tutmanın yöntemi belli oldu.

Kırkayakların evlere neden girdiği belli oldu. Peki, kırkayaklar evden nasıl uzak tutulur?

ekran-goruntusu-2024-02-27-180237.png

Kırkayak rutubetli ortamlarda yaşayan haşereler arasında gösterilebiliyor. Genellikle bahçelerde, yaprak ve taş yığınlarının oluşturduğu nemli ortamlarda görülse de kimi zaman evlere de girebiliyor. Öte yandan kırkayaktan kurtulmaya yardımcı olabilen bazı kokular da bulunuyor.

ekran-goruntusu-2024-02-27-180240.png

Medyatava'da yer alan bilgilere göre kırkayaktan kurtulmak için nane veya nane benzeri keskin kokulu uçucu yağların faydalı olduğu söyleniyor. Ayrıca bu yöntemde, söz konusu yağların o haşerelerin görülebileceği yerlere püskürtülmesi yeterli olabiliyor. Böylece kırkayaktan kurtulmak mümkün olabilir.

Öte yandan o haşereden kurtulmak için kimyasal yöntemler de isteğe bağlı olarak tercih edilebilir. Ancak bu noktada bir uzman desteğinin alınması önerilir.

ekran-goruntusu-2024-02-27-180244.png

KIRKAYAK EVLERE NEDEN GELİR?

Kırkayakların rutubetli ortamlarda yaşadıkları biliniyor. Evlerde rutubet sorunu varsa, evlere gelebilirler. Öte yandan bodrum katlarında o haşereler daha sık görülebilirler.

Kırkayak varsa, nemli bölgelerin kurutulmasına dikkat edilmesi öneriliyor. Ayrıca nem alan yerlerde bulunan çatlak ve delik gibi alanların kapatılması tavsiye ediliyor. Böylece tekrardan eve gelmeleri önlenebilir.