Canan Karatay'dan 7 bin yıllık şifa tarifi

Canan Karatay'dan 7 bin yıllık şifa tarifi

Sağlıklı beslenme nasihatlarıyla gündeme gelen Prof. Dr. Canan Karatay şimdi de unutkanlık hastalıkları için doğal bir çözüm sundu.

Canan Karatay unutkanlık hastalıklarına doğal çözümü açıkladı. Sağlıklı beslenme tavsiyeleriyle adından sıkça söz ettiren ünlü isim son yaptığı açıklamada, uzun yıllardır kullanılan ve evlerimizde yaygın olarak bulunan bir gıdanın Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklar için doğal bir tedavi olduğunu ifade etti.

ekran-goruntusu-2024-02-28-192019.png

Prof. Dr. Karatay'ın '7 bin yıllık şifa kaynağı' olarak tanımladığı bu mucizevi besin, üzüm sirkesi. Peki, üzüm sirkesinin insan sağlığı için faydaları neler?

ekran-goruntusu-2024-02-28-192004.png

ÜZÜM SİRKESİNİN FAYDALARI NELER?

 

Elma sirkesi ve beyaz sirkeye kıyasla salatalarda daha sık tercih edilen üzüm sirkesi, sağlıklı yapısıyla birçok sağlık sorununa çare oluyor.

Üzüm sirkesinin sağlıklı besin değerleri ve zengin mineral içeriği, boğaz ağrısından yaralanmalara kadar geniş bir yelpazede sağlık problemlerine karşı kullanımını mümkün kılıyor.

Düzenli tüketildiğinde, üzüm sirkesi Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına karşı koruma sağlayabilir.

ekran-goruntusu-2024-02-28-192026.png

İşte üzüm sirkesinin bazı faydaları:

Beynin yaşlanmasını önler: Beyin sinirleri arasındaki iletişimi destekleyen ve zararlı toksin oluşumunu engelleyen üzüm sirkesi, beyin sağlığını korur ve yaşla ilişkili nörodejeneratif hastalıkların riskini azaltır.

Diş ağrısına karşı etkili: Doğal bir iltihap giderici olan üzüm sirkesi, içerdiği antioksidanlar sayesinde zararlı toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve diş iltihabına bağlı ağrıları hafifletir.

Bağışıklığı güçlendirir: Besin değerleri ve antioksidan içeriğiyle üzüm sirkesi, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun zararlı toksinlerden arınmasına yardımcı olarak genel direnci artırır.

Kemik sağlığını geliştirir: Kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi mineraller açısından zengin olan üzüm sirkesi, kemik sağlığını destekler ve eklemlerdeki kireçlenme ve osteoporoz riskini azaltır.

ekran-goruntusu-2024-02-28-192008.png

Saç dökülmesini önler: Saç köklerini besleyen ve hücre yenilenmesini teşvik eden üzüm sirkesi, saç dökülmesini engeller ve saçların daha sağlıklı ve parlak görünmesine katkıda bulunur.

Cildi yeniler: Üzüm sirkesi, cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur ve kolajen üretimini destekleyerek kırışıklıkları ve akne oluşumunu önler.

Kansızlığa iyi gelir: Anemiye karşı üzüm tüketimi kadar etkili olan üzüm sirkesi, bu hastalığın önlenmesine yardımcı olur.