Çocuğunuzun zeki olduğunu anlamanın 5 yolu!

Çocuğunuzun zeki olduğunu anlamanın 5 yolu!

Psikologlar çocuğunuzun zeki olduğunu anlamanıza yardımcı olarak çarpıcı ipuçları verdi.

Kirpi yavrusunu pamuğum diye severmiş. Herkes kendi çocuğunun çok zeki olduğunu düşünür. Aileler olarak elbette bu şekilde bir içgüdüyle yaklaşım son derece doğaldır. Ancak bilimsel olarak olarak bunu test etmenizi bazı yolları bulunuyor.

1280600-cocugumuz-nasil-daha-zeki-olur-860x637.png

Bazı davranışlar çocuğun zeka seviyesini öngörmenizi sağlayabilir. Bu konuda yapılan çalışmalar, çocuklarınızın zeka seviyesini gösteren beş işaretin olduğunu vurguluyor.

1522667.jpg

AKTİFLİK DURUMU

Yapılan çalışmalara göre hiperaktif çocukların üstün zekalı olma olasılığı diğer çocuklara göre daha yüksek yüksek. Zihinleri aktif olduğundan bedenleri de aktif çalışıyor.

anaokuluna-baslangic-psikolojisi1-1024x768.webp

PROBLEM ÇÖZME YETİSİ

Öte yandan uzmanlar zeki çocukların problemleri çözmekten daha fazla keyif aldığını söylüyor. Analitik düşünce gelişmiş olan çocuklar kalıpların dışında düşünmek konusunda da yetenekliler kendi yaşıtlarından çok daha üstün seviyede bağlantılar kurarak soyut kavramları ayırt edebiliyorlar.

cocugum-cok-hareketli-acaba-cok-mu-zeki.jpg

MİZAH ANLAYIŞI

Mizah yetenekleri kuvvetli, Yaşlarının çok ötesinde birimize anlayışına sahip olan bu çocuklar gelişmiş bir manipüle etmeye yeteneğiyle de don unutulmuş gibiler kelimelerle oynama becerisi üstün zekalıların sıklıkla ön plana çıkan özelliklerinden biri

dbe-8-13-yas-yetenek-belirleme-ve-kariyer-planlama-programi-16034939786427-b.jpg

HAYAL GÜCÜ GENİŞLİĞİ

Öte yandan eğlence anlayışları da diğer çocuklardan farklı oluyor yeni bilgiler öğrenmeye açık ve zeka oyunlarına daha istekli oluyorlar. Bununla birlikte hayal güçleri de daha gelişmiş oluyor.

EMPATİ FARKINDALIĞI

Son olarak da üstün zekalı çocukların adalet duygusu konusunda daha duyarlı ve empatik olduklarını söylemek mümkün uzmanlar üstün zekalı çocukların duygusal derinliklerinin çok daha fazla olduğunu dile getiriyor.