Gece tuvaleti gelenler aman dikkat! O hastalığın ilk belirtisiymiş...

Gece tuvaleti gelenler aman dikkat! O hastalığın ilk belirtisiymiş...

Gece tuvalete kalkanlar için uzman isimlerden uyarı geldi. Meğer o hastalığın ilk belirtisiymiş.

Geceleri sık sık uyanarak tuvalete çıkma ihtiyacı duyulmasının altında meğer o hastalık yatabilirmiş. Eğer siz de sık sık gece tuvalete çıkıyorsanız bir doktora görünmenizde fayda var.

gece-tuvalete-sik-kalkiyorsaniz-dikkat-altinda-yatan-olasi-nedenler-1689510783.webp

GECE SIK SIK TUVALETE ÇIKMANIN ALTINDA YATAN NEDENLER 

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adnan Şimşir'e göre, gece tuvalete kalkma, bazı önemli hastalıkların habercisi olabilir. Bu hastalıklar arasında kalp yetmezliği, toplardamar sorunları, düşük albümin seviyeleri ve şeker hastalığı bulunmaktadır. Bu durumlar genellikle her altı kişiden birinde görülebilmektedir.

6242ff1f86b245179420f58d.webp

Gün içinde veya gece sık sık idrara çıkmak, böbrek yetmezliğinin bir işareti olabilir. Uzmanlara göre, mesanedeki yüksek basınç zamanla böbreklerde genişlemelere ve hasara yol açabilir. Bu durumu Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adnan Şimşir şöyle açıklıyor: "Tedavi edilebilen bu hastalık, tedavi edilmezse böbrek kaybına ve diyalize bağımlı hale gelmeye neden olabilir."

5c8cdac145d2a05010d14956.webp

Her gittiğiniz yerde tuvalet arıyorsanız, gece sık sık tuvalete kalkıyorsanız veya aniden tuvalete gitme ihtiyacı hissediyorsanız, bu belirtiler üroloji uzmanına başvurmanızı gerektirir. Yine de gün içinde fazla miktarda su tüketmek veya yatmadan önce su içeriği yüksek gıdalar yemek (karpuz, kavun gibi) gece tuvalete kalkmanıza neden olabilir. Bu tür durumlar dışında sık sık idrara çıkıyorsanız, doktora danışmanız önemlidir.

63451ec24e3fe026f0d52b13.webp