Güneş yanığı nasıl geçer? Güneş yanığına hangi krem iyi gelir?

Güneş yanığı nasıl geçer? Güneş yanığına hangi krem iyi gelir?

Sıcak yaz aylarıyla birlikte güneşe daha çok maruz kalındığı için güneş kremleri uzmanlar tarafından sıkça önerilir. Peki yine de güneş yanığı meydana geldiyse bu durum nasıl düzelir?

Güneş yanığı, özellikle sıcak yaz aylarında birçok kişinin karşılaştığı sorunların başında geliyor. Havaların ısınması sonucu ortaya çıkan yakıcı güneşin vücuda etkisiyle hassas bir cilde sahip olan insanlar olumsuz etkileniyor.

020720141724412517523-2.jpg

Ancak güneş yanığından korunmak ya da ciltle temas ettikten sonra bu sorunun nasıl geçirileceğine ilişkin çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur.

Peki güneş yanığı nasıl geçer? Güneş yanığına neler iyi gelir? İşte yanıtı...

660x310-gunesin-tadini-cikarirken-dikkat-gunes-yanigi-tehlikesine-karsi-korunma-ve-tedavi-onerileri-1718545854098.webp

GÜNEŞ YANIĞINA NE İYİ GELİR?

www.memorial.com.tr'deki uzman görüşlerine göre güneş yanıklarında yanığı soğuk suyun altına tutmak ya da soğuk su ile ıslatılmış havlu kullanarak ağrı geçene kadar cildi soğutmak enfeksiyon riskini önler ve acıyı azaltır. Krem ya da aloa vera gibi nemlendiriciler cilde sürülmeli ve yanık kaynaklı vücuttaki su kaybını önlemek için bol bol su içilmelidir. Cilt tamamen iyileşene kadar da cildi güneşe maruz bırakmaktan kaçınılmalıdır.

gunes-yanigi-nasil-gecer-1.webp

1. Yanık bölgeyi soğuk su altına tutun ya da soğuk kompres uygulayın

Güneş yanıklarında günde bir kaç defa 10-15 dakika süre ile soğuk kompres uygulanmalıdır. Soğuk su ile ıslatılmış bez ya da havluyu yanık bölgesine uygulayın. Bi cildin soğumasını ve yanmadan kaynaklı acıyı hafifletmeyi sağlar. Yanıklarda soğuk kompres uygularken dikkat edilmesi gereken buz gibi çok soğuk maddelerin cilde direk temas ettirilmemesi gerektiğidir. Yine bir başka soğuk kompres yöntemi soğuk duş almaktır.

gunes-yanigi.jpg

2. Cildi yatıştırmak için aloa vera gibi losyon ya da nemlendiriciler sürün

Yatıştırıcı etkisi bulunan aloa veradan nemlendirici krem veya jeli cildinizin yanan bölgesine hafifçe yedirin. Aloa vera kaşıntıyı ve acıyı yatıştırmaya yardımcı olurken, serinlik etkisi yaratır ve iyileşimeyi de hızlandırabilir.

vz3mwh37scrgo6jrjonebdbgfd7bj70osi3ez2ps.jpeg

3. Yanığın oluşturduğu kabarcıklara dokunmayın

Su toplayan kabarcıklara dokunulmaması cildin daha kolay iyileşimesini sağlar. Su toplayan bu kabarcıklar müdahele ile patlatılırsa enfeksiyon riski ve daha fazla acıya neden olabilir.

shutterstock-1079848214-4-3-1530767646.jpg

4. Yanık bölgesine ağrı kesici ilaç ve antibiyotikli merhemler sürün

Yanığın neden olduğu ağrıyı dindirmek için ibuprofen veya parasetamol gibi ağrı kesiciler kullanın. Ayrıca antibiyotikli krem sürerek enfeksiyon riskini hafifletin.

9757155-728xauto.webp

4. Bolca su için

Güneş kaynaklı yanıklarda vücutta dehidrasyon yani su kaybı meydana gelir. Vücudun kaybettiği suyu geri kazanması ve cilt kurumasını önlemek için bol bol su tüketilmesi gerekmektedir.

do4-13.webp

5. Tekrar güneşe maruz kalmaktan kaçının 

Mümkünse cildin güneş görmesini engellemek için yoğun güneşli saatlerde dışarı çıkmayın. Çıkılması gereken durumlarda cildi örten, güneşten koruyacak giysiler giymeye özen gösterin. 

gunes-yanigi-compressed.jpg

6. Bol giysiler giyerek kıyafetlerin cilde temasını azaltın

Güneş yanığı kaynaklı olarak yanan bölgeye her temas oluşan kabarcıkların patlamasına veya canın yanmasına neden olabilir. Özellikle bol ve pamuklu giysiler giymeye özen göstererek cildin daha rahat hava almasına izin verin.

yanikkkk.webp

7. Yanan bölgeye elma sirkesini yedirin

Elma sirkesini damlattığınız pamuk veya ince bezi cilde hafifçe uygulayarak yanık kaynaklı oluşan ağrıyı, iltihaplanmayı ve kaşıntıyı hafifletebilirsiniz. Asit içeriği nedeni çok yoğun kullanmaktan kaçınmalı, hafif güneş yanıklarında uygulamayı denemelisiniz.

gunes-yanigi-nedir-3698.webp

8. Hindistan cevizi yağı sürün

İltihap önleyici özelliği bulunan hindistan cevizi yağı, topikal olarak uygulandığında cildi nemlendirir ve hasarlanan dokunun iyileştirilmesine yardım edebilir. Yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliği ile, cildi soğuk su ile rahatlattıktan sonra yanan bölgeye hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz.