İstanbul'da baraj temizliği!

İstanbul'da baraj temizliği!

İstanbul'da kuraklık sebebiyle suları çekilen barajlarda temizlik çalışması gerçekleştirildi, baraj havzalarından yaklaşık 40 ton atık toplandı.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin ardından baraj havzalarındaki sular da çekildi. Suyun çekilmesiyle atıklar da böylece ortaya çıkmış oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı İSTAÇ ekipleri, 2 hafta içinde İstanbul il sınırları içindeki 7 baraj havzasında çalışma gerçekleştirdi.

İstanbul'un su gereksinimi, toplam 10 barajdan sağlanıyor. Ancak, bunlardan sadece Terkos, Sazlıdere, Ömerli, Büyükçekmece, Elmalı, Darlık ve Alibey barajları il sınırları içinde olduğu söyleniyor.

Atık çalışmalarına 1400 personel ve 200 araçla başlandı
.
Temizlik çalışmalarında baraj havzalarından toplam 40 ton atık çıktı. Bu atıkların yaklaşık yüzde 45'i yani 17,5 tonu evsel atık. Evsel atıkları, sırasıyla 8,5 ton ile cam, 7,5 ton ile plastik, 4,5 ton ile metal ve 2 ton ile kâğıt olduğu belirtildi.Toplanan atıklar, İBB tesislerinde bertaraf edildi. Toplanan atıklar, İBB tesislerinde bertaraf edildiği bildirildi.