İşte beyni gençleştiren besinler!

İşte beyni gençleştiren besinler!

Beyni gençleştiren besinler ortaya çıktı. Bu besinlerden haftada sadece 2 porsiyon tüketmeniz yetiyor.

Sağlıklı beslenmek birçok hastalığın önüne geçiyor. Beyin sağlığını desteklemek ve yaşlanmayı geciktirmek için faydalı besinler ise son zamanlarda oldukça rağbet görüyor. Peki, beyin sağlığı için son derece yararlı olan besinler hangileri?

Beyin sağlığını desteklemek ve yaşlanmayı geciktirmek için çok yararlı olan bir besin grubu daha olduğu ortaya çıktı. İşte o mucizevi besinler...

ekran-goruntusu-2024-02-20-183947.png

MEYVE YİYİN ZİHNİNİZİ DİRİ TUTUN

Birçok meyve, zihinsel performansı artıran vitaminler, mineraller, polifenoller ve diğer besin maddeleri içerir. Bu nedenle, her türlü meyveyi yemek, bilişsel sağlığınızı iyileştirmeye katkıda bulunabilir. Yapılan çalışmalar, meyve ve sebze tüketiminin, bilişsel bozulma ve demans riskini azalttığına işaret etmektedir. Yaşlanma kaçınılmaz bir süreç olsa da, antioksidan açısından zengin bir diyetle orman meyvelerini tüketmek, beyin sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir.

ekran-goruntusu-2024-02-20-183949.png

BEYİN SAĞLIĞI İÇİN ORMAN MEYVELERİ

Beyin sağlığınızı en üst düzeyde tutmak istiyorsanız, beslenmenizde orman meyvelerine yer vermeniz gerekmektedir. Yaban mersini, böğürtlen, vişne gibi orman meyveleri, hem lezzetli hem de renkli bir çeşitlilik sunarlar, böylece meyve salatalarınızı veya smoothie'lerinizi daha zengin hale getirirler. Beyin sağlığı için, bu meyvelerin faydalarını görmezden gelmek mümkün değildir.

ekran-goruntusu-2024-02-20-183954.png

Orman meyvelerini seçtiğinizde, sadece vücudunuza düşük kalorili bir besin sağlamakla kalmaz, aynı zamanda vitamin, mineral, antioksidan ve lif açısından zengin bir kaynak elde etmiş olursunuz. Orman meyvelerinin çeşidine bağlı olarak, antosiyanin, kafeik asit, kateşin, kersetin, kaempferol ve tanen gibi çeşitli bitki kimyasallarını içerirler. Bu bitki kimyasalları, beyinde antioksidan, anti-inflamatuar, antiviral ve antikanser etkiler göstererek, beynin doğal yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olabilirler.

ORMAN MEYVELERİ ZİHNİ NASIL GENÇ VE DİRİ TUTAR?

Orman meyveleri grubuna dahil olan herhangi bir meyveyi yemek, beyninizi genç kalmaya teşvik edebilir. Orman meyvelerinin, beyin sağlığını desteklediği araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Kızılcık yerseniz, Frontiers in Nutrition dergisinde yayınlanan bir çalışmanın bulgularına göre, her gün küçük bir fincan kızılcık içmenin, 12 haftalık bir süre boyunca hafıza ve genel beyin işlevlerini geliştirdiğini görebilirsiniz.

ekran-goruntusu-2024-02-20-183957.png

Yaban mersini de farklı bir fayda sağlayabilir. European Journal of Nutrition'da yayınlanan bir çalışmanın sonuçlarına göre, her gün bir fincan yaban mersini içen katılımcılar, içmeyenlere göre daha iyi sözel hafıza ve görev performansı göstermişlerdir.

Çilek de, bilişsel işlevleri iyileştirmede önemli bir rol oynar. British Journal of Nutrition'da yayınlanan bir çalışmanın sonuçlarına göre, 90 gün boyunca her gün iki fincan çilek içen bireyler, içmeyenlere göre bilişsel testlerde daha iyi puan almışlardır.

Bu nedenle, beyin sağlığınızı korumak ve genç kalmak için haftada en az iki kez bir avuç orman meyvesi yemeniz tavsiye edilmektedir.