İzmir'de günlerce kişi kullanıyor: Ancak hikayesini sadece İzmirliler biliyor

İzmir'de günlerce kişi kullanıyor: Ancak hikayesini sadece İzmirliler biliyor

İzmir'deki tarihi asansörün hikayesini sadece İzmirliler biliyor

İzmir'in Mithatpaşa semtinde yer alan tarihi asansör yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi odağı olmaya devam ediyor. İzmirliler ise bu asansör sayesinde Küçükyalı'dan Üçyol'a çıkabiliyorlar.

Peki tarihi asansörün hikayesi nedir? 

Mithatpaşa Caddesi ve Nihat Bey Caddesi Caddesi’nin arasında iki asansörü barındıran asansör kulesidir. Caddeler arası 50 metre yükselti farkından dolayı semt arasında 155 basamakla çıkılan ve ulaşımı kolaylaştırmak için tarihi asansör Musevi işadamı “Nesim Levi” tarafından 1907  yılında yaptırılmıştır.

Asansör kulesi 3 katlıdır. 1. Dünya Savaşı’nda asansörün alt katı; Kumarhane – orta katı; Fotoğrafhane – üst katı ise; Sinema olarak kullanılmıştır. Asansör zaman içinde çeşitli insanlara kiraya verilmiştir.

3.jpg

1942 yılında Şerif Remzi Reyent’e satılmıştır. İnciri dünyaya tanıtan iş adamıdır.  1960 yılında İzmir Belediyesi ve Şerif Remzi Reyent arasında anlaşmazlık çıktığı için asansör kapatılıp, depo olarak kullanılmaya devam etmiştir. Şerif Remzi Reyent 1973 yılında vefat etmiş ve asansör kaderine terk edilmiş halde bırakılmıştır. Şerif Remzi Reyent’in yeğeni Ayla Ökmen tarafından İzmir Belediyesi’ne bağışlanmıştır.

105 yıldan bu yana ayakta dimdik duran asansör günümüzde işlevini sürdürmekte kafe, bar ve restoran olarak eşsiz manzarasıyla turistleri çekmekte ve İzmir’in eşsiz manzarasını sunmaktadır.

*Ayrıca, ünlü sanatçı Dairo Moreno’nun yaşadığı ve sanatçının adıyla anılan bu sokak koruma altındadır.

İlgili Haberler