Köylü kadınlar, Koruma Kurulu'na seslendi: Köylünün yanında olun!

Antalya Dereköy’de yapılmak istenen kömür madenciliğine karşı çıkan köylü kadınlar, Antalya Kültür Varlıkları Koruma Müdürlüğü yetkililerine hem tarihi eserlerin hem de tarım arazilerinin korunması için çağrıda bulundu.

Antalya'nın Korkuteli ilçesi Dereköy yaylasında kömür madenciliği yapılmak isteniyor. Dereköy köylüleri ise maden ocağına karşı çıkıyor. Tarım arazilerinin yok olmasını istemeyen köylü kadınlar, maden ocağı yapılacak bölgedeki tarihi eserlerin durumuyla ilgili toplantı yapan Antalya Kültür Varlıkları Koruma Müdürlüğü önünde yetkililerinden bilgi aldı.

Köylü kadınlar ANKA’ya yaptığı açıklamada, yetkilerin toplantı öncesinde kendilerine haber vermediğini söyleyerek, tepkilerini şöyle dile getirdiler: 

“Biz yardım istiyoruz ancak bize cevap vermiyorlar. Vermedikleri için de peşlerinden koşturmak zorunda kalıyoruz. Tabiat kurulundan geldiler, bir sürü müze çıktı. Biz yaylamızın korunmasını istiyoruz. Biz köylü olarak azıcık da bizden yana bakmalarını istiyoruz. Yaylada tarım yapıyoruz. Karnımızı oradan doyuruyoruz.”

Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu (A Platform ) sözcüsü Hediye Gündüz, Koruma Kurulu’nun toplantısıyla ilgili “Alanda derinlemesine inceleme yapılması kararı alınmış. O karar sonucunda nihai rapor verilecek. Beklediğimiz rapor gerçeklerin adaletli şekilde yansıtılması. Bu da Dereköy yaylasında tarihi eserlerin korunmasında önemli bir adım olacaktır” dedi.

NE OLMUŞTU?

Dereköy Yayla Mevkii’nde kömür madenciliği yapılmak isteniyor. Tarım arazilerinin olduğu bölgedeki araziyi kiralayan şirket burada madencilik faaliyeti yürütmek istiyor. Tarım Toprakları Koruma Kurulu’nun yanlış ve hukuksuz olduğu öne sürülen ve kömür madeninin açılmasına destek veren kararı sonrasında maden şirketi ÇED raporu çalışmaları için başvuruda bulundu. Madene karşı çıkan köylülerin ise tek dayanağı maden çıkarılmak istenen arazideki tarihi eserlere ilişkin yapan Antalya Kültür Varlıkları Koruma Müdürlüğü’nün vereceği karar.