Kurban eti yıkanır mı, kırmızı et yıkanırsa ne olur? Kurban eti nasıl temizlenir?

Kurban eti yıkanır mı, kırmızı et yıkanırsa ne olur? Kurban eti nasıl temizlenir?

Kurban eti yıkanır mı, kırmızı et yıkanırsa ne olur? Kurban eti nasıl temizlenir? Kurban Bayramı'na sayılı günler kala bu soruların yanıtı araştırılıyor. Peki kurban eti nasıl saklanır? Kurban eti yıkanır mı, nasıl dinlendirilir?

"Kurban eti nasıl saklanır, yakanırsa bozulur mu?" soruları Kurban Bayramı'nın gelişiyle birlikte araştırılmaya başlandı. Bu noktada kurban kesme ibadetini yerine getiren vatandaşlar, kurban etinin nasıl saklanacağını da merak ediyor. Peki kurban eti nasıl saklanır, kesildikten kaç saat sonra dolaba konur? İşte kurban eti saklama koşulları...

KURBAN ETİ YIKANIR MI?


Kurban etinin yıkanması uzmanlar tarafından kesinlikle tavsiye edilmiyor. Temiz olsun diye düşünüyorsanız sanılanın aksine çok daha bakteri üretilmesine sebebiyet veriyorsunuz demektir. Et sağlığı için yapılan araştırmalar sonucunda konunun uzmanlarına göre et yıkandığında temizlenmiyor aksine bakterilerin çoğalmasına sebep oluyor. Bu sebeple kurban etinin yıkanması tavsiye edilmiyor. Ayrıca et yıkandığı zaman lezzeti de kaybolur. Kurban eti eve geldikten sonra serin ve kuru yerde dinlendirilmeli. Ardından buzdolabında 5-6 saat bekletilen etin kanı süzülüp tek pişirimlik porsiyonlara bölünüp derin dondurucuya kaldırılmalı.


YENİ KESİLEN ET KAÇ SAAT DİNLENMELİ?


Kurban eti uygun şartlarda eve getirildikten sonra en az beş saat serin ve temiz bir ortamda dinlendirilmesi gerekir. Etler her tarafı hava alacak şekilde yayılmış şekilde tepsilerde bekletilmeli. Gerekirse belli aralıklarla alt üst edilmeli. Böylece etin sıcaklığı düşürülür ve bakteri oluşumu engellenmiş olur. Uzmanlar bir gün yani 24 saat dinlendirilen etin hem sağlık hem de lezzet açısından önemli olduğunu ifade ediyor.

Dinlendirmeden buzdolabına konulan kurban eti hızla bozulmaya neden olur. İlk sıcaklığı düşmeden buzluğa koyulan etin yüzeyi kurur ama içi sıcak kalmaya devam eder. Böylece ette bakteriler ürer ve koku meydana gelir.


ET KESİLDİKTEN KAÇ SAAT SONRA DOLABA KONUR?


Kurban eti en az 4-5 saat, en uygun 1 gün güneş almayan açık havada, serin bir yerde bozulmadan bekleyebilir. Ardından buzdolabına kaldırmak gerekir. Kesilen eti dinlendirdikten sonra dolaba koymak daha doğru olacaktır.

KURBAN ETİ BUZLUKTA, DERİN DONDURUCUDA KAÇ GÜN SAKLANIR?

Hava almayacak şekilde paketlenen kurban eti, buzlukta veya derin dondurucuda 6-8 aya kadar saklanabilir.