"Rüyamın aynısı çıktı" diyorsanız, bunun nedeni belli oldu!

"Rüyamın aynısı çıktı" diyorsanız, bunun nedeni belli oldu!

"Rüyamın aynısı gerçekte oldu bu nasıl oluyor?" diyenler için bu sorunun nedeni ortaya çıktı.

Her insan uyku sırasında çeşitli rüyalar görür. Bazen rüyadan uyandığınızda bunun çok gerçekçi olduğunu sanabilirsiniz. Ya da başınıza gelen bir olayı daha önce rüyanızda gördüğünüzü iddia edebilirsiniz.

3513172116.jpg

Uzmanlar bu konuda çarpıcı bir araştırma yaptı ve "Rüyamın aynısı gerçekte oldu bu nasıl oluyor?" diyenlere bu sorunun yanıtını verdi.

dreaming-rainbow-brain.jpg

BEYİN GELECEĞİ DE TAHMİN ETMEYE ÇALIŞIYOR

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, beynimizin uyku sırasında sadece geçmişi değil, geleceği de tahmin etmeye çalıştığını ortaya koydu.

Bu bulgu, Alzheimer gibi nörolojik hastalıkların tedavisinde yeni umutlar vadediyor.

woman-sleeping-on-her-side-dreaming.webp

BEYİN, UYKU SIRASINDA BİR ADIM ÖNE GEÇİYOR

Daha önceki çalışmalar, uykunun hafıza ve öğrenme için kritik olduğunu ve yeni deneyimleri kalıcı anılara dönüştürmeye yardımcı olduğunu göstermişti. Nature dergisinde yayımlanan yeni araştırma ise beynin uyku sırasında bir adım öteye geçerek yeni problemleri de çözebileceğini öne sürüyor.

shutterstock-56412598.webp

FARELER UYKUDA GELECEĞİ GÖREBİLİYOR

Araştırmacılar, fareleri bir labirentte ödül bulmaya alıştırdılar ve bu süreçte hafıza merkezlerindeki nöron aktivitesini incelediler. Fareler uykudayken bile beyinlerinin labirentteki potansiyel rotaları önceden hesapladığını ve ödüle nasıl ulaşacaklarını tahmin edebildiklerini gözlemlediler.

brainnoise750px.jpg

BEYİN, UYKU SIRASINDA NASIL ÇALIŞIR?

Uyku sırasında, beynimiz geçmişte edinilen bilgileri tekrar gözden geçirir ve yeni bağlantılar kurar. Bu süreç, gelecekteki deneyimleri tahmin etmemize ve daha iyi kararlar almamıza yardımcı olur.