Sahte zeytinyağı böyle anlaşılıyor

Sahte zeytinyağı böyle anlaşılıyor

Zeytinyağının sahte ya da gerçek olduğu bu yöntemle kolayca ortaya çıkıyor.

Birçok kişi sağlıklı beslenmek için zeytinyağına yöneliyor. Fiyatı normal yağa göre daha pahalı olan zeytinyağında sahtecilik vakaları da dikkat çekiyor. Peki sahte zeytinyağı nasıl anlaşılır?

image-1-1-1704797280.jpg

Günümüzde gerçek zeytinyağı adı altında piyasada sahte zeytinyağı satışı yapılabiliyor. İnsan sağlığını riske atmamak için zeytinyağı alırken sahte olmamasına dikkat etmelisiniz. İşte zeytinyağının sahte olduğunu belirten yöntemler...

1200x627-gercek-zeytinyagi-nasil-anlasilir-bu-yontemi-mutlaka-deneyin-1700831748499.jpg

SAHTE ZEYTİNYAĞI NASIL ANLAŞILIR?

Zeytinyağının sahte olduğunu tespit etmek için birkaç yöntem bulunur. Birincisi, zeytinyağının tadı ve kokusudur. Hakiki zeytinyağı, bir miktar genzini yakar. Eğer zeytinyağı kokusu veya tadı anormal derecede acı veya ekşi ise, bu sahtedir.

soguk-sikim-zeytinyagi-nedir.jpg

Zeytinyağının sahte olup olmadığını anlamak için su testi yapabilirsiniz. 1 bardak ılık suya zeytinyağını dökün ve bakın.

naturel-zeytinyaginin-kalitesi-nasil-anlasilir.jpg

Eğer zeytinyağı baloncuk haline geliyor ve su üstünde kalıyorsa hakikidir. Ancak zeytinyağı, baloncuk çıkarmadan dairesel bir şekilde kaldıysa bu sahtedir.

hakiki-zeytinyagi-donarmi.png

Zeytinyağının hakiki olduğunu anlamak için dondurucuda da test edebilirsiniz. Bir miktar zeytinyağını kaba koyarak dondurucuya atın.

0x0-sahte-zeytinyagi-nasil-anlasilir-bu-test-icin-tek-ihtiyaciniz-olan-sey-su-1653719919415.webp

Eğer dondurucudaki zeytinyağı iyice donup kristelleştiyse bu zeytinyağı hakikidir. Öte yandan saf zeytinyağı genellikle yeşilimsi veya sarımtırak bir renge sahiptir.

Eğer zeytinyağı şeffaf veya belirgin bir renk içermiyorsa, sahte olabilir. Son olarak, güvenilir yerlerden zeytinyağı satın almak büyük bir önem taşır.