Üçlü priz kullanırken sakın bunu yapmayın!

Üçlü priz kullanırken sakın bunu yapmayın!

Üçlü priz kullanırken bu hatayı asla yapmayın. Birçok kişi aynı hatayı yapıyor ama büyük sorunlara yol açıyor.

Üçlü prizler birçok evde bulunan ve teknolojik araçlar kullanmamıza yardımcı olan bir cihazdır. Ancak üçlü prizi böyle kullanmanın çok büyük zararları var. Bu cihazlar doğru şekilde kullanılmadığında son derece ciddi tehlikeler ortaya çıkabilir.

640xauto.webp

DOĞRU PRİZ VE UZATMA KABLOSU SEÇTİĞİNİZE EMİN OLUN

Evdeki elektronik cihazların voltajını ve enerji tüketimini göz önünde bulundurma konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Bazı cihazlar yüksek risk taşıyabilir ve doğru priz veya uzatma kablosu seçimi bu yüzden çok önemlidir.

priz-2-usip.webp

CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİZ TEHLİKEYE GİREBİLİR

Doğru kullanıldığında, uzatma kabloları ve çoklu prizler evinizdeki elektrik güvenliğini artırabilir. Ancak bu ekipmanları yanlış kullanmak, can ve mal güvenliğinizi tehdit edebilir.

Üçlü prizlerin her girişi ortalama olarak 16 amper çeker ve yaklaşık 3500W’a kadar dayanıklıdır. Satıcı firmalar tarafından da daha yüksek güçle prize yüklenilmemesi gerektiği belirtiliyor.

7efb71a1c596f83af2072bfd1b813d5e348688af.jpeg

PRİZ ÜSTÜNE BİR PRİZ DAHA EKLEMEYİN

Bir prizin üstüne yeni bir priz daha eklediğinizde tek bir girişten çekebileceği maksimum amper sınırını aşmış olursunuz. Bu durumda da karşılaşabileceğimiz bazı sıkıntılar var.

Öncelikle prizleri bu şekilde takarak kullanmak istediğiniz teknolojik aletlerin kaç watt ve amper çektiğine bakmanız gerekiyor.

uclu-priz-nasil-temizlenir-priz-ici-nasil-temizlenir-64fi.webp

Evlerimizde en çok elektrik tüketen eşyalardan biri elektrikli ısıtıcılar. Özellikle güçlü bir elektrikli ısıtıcı kullanıyorsanız faturalarınızdan da anlayabileceğiniz gibi; epey güç tüketiyorlar.

İki elektrikli ısıtıcının aynı prize bağladığınız düşünülürse tek bir elektrikli ısıtıcı ortalama 2500W elektrik tüketir. İki elektrikli ısıtıcıyı aynı prize taktığınızda bu durum prizin yanmasını kaçınılmaz kılar.