Zehir saçan en tehlikeli yiyecek belli oldu! Birçok yemekte kullanılıyor

Zehir saçan en tehlikeli yiyecek belli oldu! Birçok yemekte kullanılıyor

Dünyanın en tehlikeli yiyeceği belli oldu. Birçok yemekte kullanılan bu ürünün her bir lokması adeta zehir saçıyor.

Birçok yemekte kullanılan o yiyecek meğer zehir saçıyormuş. 

tavuk-bulyon-sunum-yemekcom.webp

Mutfakların vazgeçilmezi olan ve yemeklerin lezzetini artırmak için kullanılan et ve tavuk sularının yerine kullanılan bulyonlar insan sağlığı açısından son derece ciddi tehditler oluşturuyor.

ac24386424159abd2edcb636ef2e6be8.jpg

BULYONLAR ZEHİR SAÇIYOR

Bulyonlar içeriğindeki Mono sodyum glutamat (MSG) adlı zararlı madde dolayısıyla önemli sağlık riski barındırıyor. Bu madde, genellikle "Çin tuzu" olarak biliniyor ve uzmanlar tarafından tehlikeli olarak kabul görüyor.

1200x627-sifir-kimyasal-tamamen-organik-yemeklerdeki-lezzeti-saha-cikaran-dogal-bulyon-sirri-1661840785172.webp

BULYONUN ZARARLARI NELER?

MSG'nin vücuda zararları oldukça ciddidir ve düzenli tüketildiğinde çeşitli hastalıklara yol açabilir. "Çin Restoranı Sendromu" olarak adlandırılan toplu reaksiyonlar, bulyonların içerdiği kimyasalların vücuda verdiği zararın bir göstergesidir. Bu reaksiyonlar arasında anormal kalp atışları, nefes almada güçlük, beyin sisi gibi belirtiler bulunur ve hatta Alzheimer gibi ciddi hastalıklara neden olabilir.

961426.jpg

Bulyonların içerdiği MSG, merkezi sinir sistemine zarar vererek Alzheimer, Parkinson, Epilepsi (sara) ve Huntington gibi hastalıklara yol açabilir. Ayrıca, bulyonların aşırı tüketimi obezite, pankreas hasarı, insülin artışı gibi sağlık sorunlarına da neden olabilir. Hamilelik döneminde MSG içeren gıdaların tüketilmesi ise özellikle sakıncalıdır çünkü bu maddeler plasentayı geçerek bebeğe zarar verebilir.