Aç karnına bir iki adet karanfil çiğneyin bakın ne oluyor? Karanfilin bilinmeyen faydaları

Aç karnına bir iki adet karanfil çiğneyin bakın ne oluyor? Karanfilin bilinmeyen faydaları

Karanfil sayesinde dertlerinize elveda diyebilirsiniz

Araştırmalar, karanfilin sağlık üzerinde birçok faydası olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle aç karnına tüketildiğinde, karanfilin etkileri daha belirgin hale gelmektedir. Peki, karanfilin bilinmeyen faydaları nelerdir?
 

Karanfil, antioksidan özellikleri sayesinde vücudu serbest radikallerden korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca, sindirim sistemini düzenleyerek mide problemlerine iyi gelir. Aç karnına tüketildiğinde ise sindirim sistemi üzerindeki etkileri daha da artar. Mide bulantısına iyi gelen karanfil yol tutanlar içinde önerilmektedir. Yolculuk esnasında karanfil çiğnerseniz yol tutmanız geçecektir.

KARANFİLİN DİĞER FAYDALARI

hqdefault.jpg
Karanfilin en bilinen etkisi doğal bir antiseptik oluşudur. Özellikle ağız sağlığında öne çıkan karanfil; ağız kokusu, diş ağrısı, diş eti hastalıkları gibi durumların giderilmesinde sıklıkla tercih edilir.


Karanfil antioksidan bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde vücutta serbest radikallerin oluşturduğu oksidatif strese karşı etkisi büyüktür. Böylece hücrelerin daha sağlıklı olmasını sağlarken erken yaşlanmanın önüne geçilebilir.

Aynı zamanda kanser gibi hastalıkların erken dönemde tedavi başarısını artırabilir.
Karanfil aynı zamanda antienflamatuar etkiye sahiptir. İltihaplanmaya karşı olan bu etki sayesinde çeşitli enfeksiyon hastalıkları, romatoid artrit gibi hastalıklara karşı karanfil kullanımı önerilebilir.


Karanfil doğal bir ağrı kesici olarak tanımlanabilir. Genellikle baş ağrısı, diş ve kas ağrıları gibi ağrıların hafifletilmesinde kullanılabilir.


Aynı zamanda sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinen karanfil mide rahatsızlıkları, hazımsızlık, bağırsak rahatsızlıkları gibi sağlık problemlerinde önerilebilir.
Karanfil antibakteriyel özelliği sayesinde özellikle solunum yolları enfeksiyonlarında sıkça görülen öksürük, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı iyileştirici özelliği vardır.


Karanfilin kan şekerini düzenleme gibi etkileri de faydaları arasında sayılabilir. Bu durumda insülin direnci, diyabet gibi kan şekeri dengesizliklerinde karanfil tüketimi önerilebilir. Bu sayede aşırı şeker tüketimini önleyerek ortaya çıkması muhtemel obezite gibi rahatsızlıkların önüne geçmede yardımcı bir faktör olabilir.


Karanfil kontrolsüz tüketilmemelidir. Hastalıklara karşı karanfil kullanılmak istendiğinde alanında uzman doktora veya beslenme uzmanına mutlaka danışılmalıdır. Bu faydalar ideal ölçülerde kullanıldığında görülebilir. Fazla tüketimi farklı problemlere sebep olabilir.

İlgili Haberler